Sbližování s čínskou medicínou budí v Česku poprask

V Praze vznikne Asociace pro spolupráci ve zdravotnictví mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. Memorandum o jejím vzniku podepsal včera ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

 Akupunktura
30.3.2016 6:16   |  

Představitelé lékařských organizací považují za nešťastné, že se stát v rámci sbližování s Čínou zavázal k podpoře tradiční čínské medicíny. „Jako by ministerstvo zdravotnictví podporovalo věštění z koule,“ říká předseda vědecké rady České lékařské komory Zdeněk Mrozek.

Kritické je i vedení odborné České lékařské společnosti. Tradiční čínské přípravky nemají vědecky ověřenou bezpečnost a účinnost. „Za přínos čínské medicíny považuje ministerstvo zdravotnictví její využití jako doplňku klasické léčby, například u tlumení chronické bolesti akupunkturou,“ reaguje mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

Za přínos čínské medicíny považuje ministerstvo zdravotnictví její využití jako doplňku klasické léčby

V minulých dnech uspořádala v Praze festival čínské medicíny nová klinika Tong Ren Tang, založená stejnojmenným významným čínským výrobcem tradičních přípravků a českým holdingem Delta Capital podnikatele Michaela Brody. Spolupráci podle informací serveru iHNed domluvil bývalý premiér Petr Nečas. Podnik hodlá otevřít ještě několik dalších klinik v Česku i jiných zemích EU.

Čeští poskytovatelé tradičních čínských metod a přípravků usilují také o změnu právních předpisů, uznání své profese a její zavedení jako vysokoškolského studijního oboru. Tradiční čínská medicína je považována za významného hybatele nelegálního obchodu s ohroženými druhy rostlin a zvířat. Týká se to například medvědí žluči z brutálních čínských farem, produktů z tygrů a nosorožců. Česká inspekce životního prostředí zabavila od roku 1998 do roku 2015 celkem 6700 přípravků tradiční čínské medicíny z chráněných živočichů a rostlin.

Obchod s tradiční čínskou medicínou roste ročně dvouciferným tempem a celosvětově se jeho hodnota počítá v desítkách miliard dolarů.


Čtěte také:

Čínská medicína v Česku? Zatím jen za své

CEFC zaplatí stavbu kliniky tradiční čínské medicíny. Vznikne v Hradci Králové

Le Monde: Tradiční čínská medicína se obléká do bílého

Adéla Čabanová Autor: Adéla Čabanová redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Putinova návštěva Slovinska komplikuje cestu na Jadran, tvoří se kolony

Putinova návštěva Slovinska komplikuje cestu na Jadran, tvoří se kolony

Na středoevropských dálnicích začal jeden z nejvypjatějších víkendů roku. Nejenže na prázdniny vyrazili lidé z nejlidnatější německé spolkové země Bavorsko, ale v 9:00 se na… více

Mobilní web