Šéfka ERÚ Vitásková může zůstat ve funkci, rozhodla vláda

aktualizováno Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková zůstane ve funkci i po 1. březnu. Rozhodla tak vláda, která vzala na vědomí stanovisko Legislativní rady vlády ohledně právního postavení předsedy a místopředsedy ERÚ. Rada se minulý týden shodla, že na šéfku úřadu Alenu Vitáskovou se nevztahuje služební zákon. Šéfka ERÚ tak nemusí do zítřka splnit služební slib, což po ní dříve požadovalo ministerstvo vnitra. Vitásková to odmítala.

 Alena Vitásková
29.2.2016 15:24   |  

Legislativní rada se minulý týden shodla, že na Vitáskovou se nevztahuje služební zákon. Posoudit rozdílné postoje ministerstev uložila legislativní radě vláda.

Ministerstvo vnitra tvrdilo, že Vitásková patří pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib. V takovém případě by ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a minulé pondělí byla nepravomocně odsouzena. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) oponovalo, že postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku. Rada i vláda nakonec daly za pravdu MPO.

Úřad vlády uvedl, že ministři uložili ministerstvu vnitra předložit vládě návrh změny systemizace služebních a pracovních míst, z nichž budou předseda i místopředsedové ERÚ vypuštěni.

Vitásková odmítá rezignovat

Vitásková byla minulé pondělí nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolá a na svou funkci nehodlá rezignovat.

Šéfka ERÚ čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon neporušila. Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici. Vitásková podala kvůli zahájení stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla.


Čtěte také:

Dienstbier: Služební zákon se na Vitáskovou nevztahuje

ERÚ chce zabránit poškození spotřebitelů, píše Vitásková Sobotkovi

Vitásková neuspěla se stížností proti stíhání kvůli jmenování Vesecké

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web