Škůdci českého exportu podle Nečase: dalajlama a Pussy Riot

aktualizováno Tibetský duchovní vůdce dalajlama je poslední dobou v Česku na "černé listině". Poté, co nedávno šéf českého Svazu průmyslu Jaroslav Hanák vyzval politiky, aby se s dalajlamou oficiálně nestýkali, se do něj opřel i premiér Petr Nečas. Také podle něj je podpora svobodného Tibetu brzdou českého obchodu s Čínou. A podobně to Nečas vidí i s podporou ruské hudební skupiny Pussy Riot.

Petr Nečas
10.9.2012 20:55   |  

Nečas si zároveň ale neodpustil protimluv, když druhým dechem označil podporu lidských práv za klíčovou. „Módní politické projevy, jako je podpora ruské skupiny Pussy Riot či dalajlamy škodí českému exportu, přesto podpora lidských práv musí nadále zůstat klíčovou v české zahraniční politice,“ řekl přesně premiér na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

„Musíme také zabránit některým módním politickým projevům, které objektivně řečeno mají dopad do našeho exportu. Umělé a falešné adorování takové záležitosti, jako je ruská skupina Pussy Riot, něco co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě něco, co symbolizuje svobodu a demokracii. Přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou, a má to potom dopad na toto exportní teritorium,“ řekl Nečas.

Anketa

Souhlasíte s premiérem, že je třeba podporovat lidská práva jen pokud nebrzdí ekonomické zájmy země?

Ano   20% Ne   78% Nemám na to názor   2%

V anketě hlasovalo 1223 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Další příklad je podle premiéra právě vzývání dalajlamy. „Vzývání tohoto směru není podporou svobody a demokracie,“ řekl. Podle něj jde o vzývání režimu, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter a měl by „polofeudální, teokratický charakter se silnými autoritativními prvky“. Uvedl, že Česko razí politiku jedné Číny. „Jsem přesvědčen, že těmito umělými problémy si nemáme házet klacky pod nohy,“ uvedl Nečas.

Podobně ostře se proti dalajlamovi přitom vyjádřil nedávno prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který přišel s kontroverzní výzvou - apeloval na české politiky, aby se na oficiální úrovni s dalajlamou nesetkávali - podpora Tibetu totiž podle něj poškozuje zájmy českých exportérů v Číně. Čtěte více: Šéf průmyslníků Hanák: Nezvěte už dalajlamu, poškozuje export

Přesto podle něj podpora lidských práv nadále musí zůstat klíčovou v české zahraniční politice. Nová exportní strategie Česka si dala za úkol snížit závislost českého vývozu na trzích EU. Strategie také definuje 12 prioritních zemí pro český export, jako jsou Brazílie, Čína, Indie, Irák, Ukrajina či Spojené státy. Materiál obsahuje i 28 zájmových zemí, na které má být rovněž upřena zvýšená pozornost. Samostatně jsou pak uvedeny členské země EU.


Také čtěte: Čína trestá země, kam zavítá dalajlama. Připraví je o miliardy


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web