Sobotka: Debata s Británií o EU bude ještě hodně komplikovaná

Česko vidí v navrhované dohodě o reformě Evropské unie, kterou požaduje Velká Británie, stále problematické okruhy. Týkají se sociálních dávek a nastavení takzvané záchranné brzdy. Na tiskové konferenci po jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tuska také informoval o pondělním summitu zemí visegrádské skupiny (V4), který se vyslovil pro větší pomoc Makedonii a Bulharsku při ochraně jejich hranic.

Bohuslav Sobotka
16.2.2016 16:02   |  

Sobotka dnes zopakoval, že Česká republika chce, aby Británie, kterou čeká referendum o vystoupení z unie, zůstala v osmadvacítce. Je to podle něj otázka strategického významu a vlivu Evropy, a i proto si Česko přeje nalezení kompromisu.

O problematických částech návrhu dohody chce Praha ještě jednat. „Problémy se týkají parametrů zásahů do sociálních systémů, konkrétně se nám jedná o otázku indexace dětských příspěvků a nastavení parametrů pro toto opatření a jedná se nám také o přesné nastavení parametrů, pokud jde o takzvanou záchrannou brzdu,“ poznamenal dnes český premiér. „Po dnešním jednání s D. Tuskem je zřejmé, že debata o dohodě EU s V. Británií bude ještě hodně komplikovaná,“ napsal na Twitteru.

„Pořád jsou tady problémy, které nejsou vyřešeny,“ potvrdil jeho slova Tusk. „V České republice stejně jako v ostatních zemích visegrádské čtyřky je nadále nejcitlivější právě téma přídavků,“ uvedl. Názory V4 jsou podle něho silné a zcela jednoznačné. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že navržený kompromis je spravedlivý a vyvážený. Sobotkovi poděkoval za konstruktivní pozici v čele V4.

Příspěvky podle životní úrovně

Občané osmadvacítky, kteří pracují v Británii, mohou dostávat příspěvky na děti, i když ty žijí v jejich domovské zemi. Návrh dohody ale počítá s tím, že by Británie mohla příspěvky snížit podle životní úrovně domovské země. Takzvaná záchranná brzda pak má Británii dát možnost omezit výplatu některých dávek pro lidi, kteří nejsou britskými občany v případě, že tamní sociální systém bude čelit neudržitelnému tlaku.

Na společném stanovisku k britským požadavkům, které se týkají čtyř oblastí - konkurenceschopnosti, suverenity, rovného postavení členských států a volného pohybu osob - se v pondělí dohodly země V4.


Čtěte také:

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web