Sobotka: Do Prahy by se mělo volit stejně jako do krajů | E15.cz

Sobotka: Do Prahy by se mělo volit stejně jako do krajů

Sobotka: Do Prahy by se mělo volit stejně jako do krajů
Bohuslav Sobotka,
• 
ZDROJ: ČTK
12. října 2014 • 13:02
Do pražského zastupitelstva by se mohlo volit stejně jako do krajů. Lidé by pak nemohli volit napříč kandidátkami, vybírali by jen jednu ze stran. Premiér Bohuslav Sobotka kvůli tomu chce usilovat o změnu zákona. Zda by se pak mělo volit do zastupitelstva hlavního města ve stejném termínu, jako se volí do krajů, Sobotka neřekl.

Podle Sobotky mohlo mít na nižší účast v letošních komunálních volbách vliv to, že voliči v Praze museli vybírat z velkého množství kandidátů. O hlasy voličů usilovalo 31 stran a hnutí, přičemž pražské zastupitelstvo má 65 členů. Voliči tak mohli vybírat ze zhruba 1800 lidí.

„Změna systému voleb by mohla zjednodušit systém a přitáhnout více voličů,“ řekl Sobotka. ČSSD proto podle něj bude opět usilovat o změnu zákona tak, aby voliči stejně jako do krajů volili jen jednu stranu. „Nemusí se nutně hlasovat ve stejném termínu jako do krajů,“ poznamenal ministerský předseda.

V Praze volby vyhrálo ANO před TOP 09, která nyní radnici v hlavním městě ovládá. Do Prahy se nyní volí stejně jako do obcí. Pražské zastupitelstvo je přitom v podstatě krajským zastupitelstvem. Volby do krajů se také konají jindy, naposledy byly před dvěma lety.

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!