Sobotka: EU musí umět zajistit bezpečnost kontinentu | E15.cz

Sobotka: EU musí umět zajistit bezpečnost kontinentu

ČTK

Evropská unie musí být schopná zajišťovat bezpečnost na evropském kontinentu, prohlásil Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zdůraznil, že cílem evropské obranné spolupráce není nahradit Severoatlantickou alianci. Podle něj naopak může z posílení evropských obranných kapacit těžit.

Sobotka připomněl, že EU byla od svého vzniku klíčová pro zajištění míru v Evropě. Situace se ale změnila a nyní je podle premiéra nutné, aby unie byla i společnou odpovědí členských států na hrozby zvenčí. "EU musí být schopná zajišťovat bezpečnost na kontinentu i předcházet hrozbám v sousedství," řekl Sobotka.

EU podle něj musí být schopna efektivně posílat síly do zahraničí k zajištění svých zájmů. Je proto třeba zlepšit rozhodovací procesy na úrovni členských států i na celoevropské úrovni.

Takový kyberútok jsme ještě neviděli, hlásí Europol. Čeká se další

Sobotka mluvil i o potřebě větší koordinace v obraně, protože nyní jsou obranné výdaje členských států často neefektivní, kapacity se překrývají a jednotlivé země používají techniku, která je vzájemně nekompatibilní. Unie by tak měla koordinovat vyzbrojování národních armád a společný evropský obranný výzkum.

Premiér upozornil, že nemluví o vybudování federální evropské armády, která by nahradila ozbrojené síly jednotlivých států. Členské země EU podle něj budou nadále mít rozhodující slovo v otázce vlastní obrany.

Stejně tak by podle něj nemělo prohlubování společné evropské obrany nahrazovat NATO. Aliance podle Sobotky bude nadále hrát roli garanta bezpečnostního uspořádání na evropském kontinentu. Jde ale o to, aby Evropa hrála v NATO významnější a v případě potřeby i samostatnou roli.

Končíme s regulací splachování záchodků i houpaček, prohlásil Juncker

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!