Sobotka: EU nesmí utíkat před imigrační krizí, v sázce je volný pohyb osob | E15.cz

Sobotka: EU nesmí utíkat před imigrační krizí, v sázce je volný pohyb osob

Sobotka: EU nesmí utíkat před imigrační krizí, v sázce je volný pohyb osob
Premiér Bohuslav Sobotka během projevu k velvyslancům
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Evropa nemůže před migrační krizí utéct. V sázce je totiž i volný pohyb osob v rámci unie, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl to ve svém projevu k vedoucím zastupitelských úřadů Česka v zahraničí. Větší pozornost než dosud by se podle něj měla věnovat příčinám migrační krize. Ve svém proslovu ministerský předseda i ve vztahu k aktuálním hrozbám zdůraznil význam členství ČR v Evropské unii a NATO.

„Klíčové pro řešení současné situace v EU je vědomí, že migrační problém je problémem celé Evropy. Této výzvě se nevyhneme, nemůžeme před ní nikterak utéct. A v sázce je mnoho - celý systém schengenské spolupráce a volného pohybu osob v rámci unie, tedy jeden ze základních pilířů evropské integrace,“ řekl Sobotka několika desítkám diplomatů.

Evropa se ale podle premiéra nesmí omezit jen na řešení dopadů krize. „Pro skutečné zastavení migrační vlny je nejdůležitější ukončení válečných konfliktů v Sýrii a v Libyi,“ je přesvědčen. Za nutné považuje také zlepšování dalších podmínek k životu v zemích původu většiny uprchlíků.

„Protože teprve tehdy, když země původu migrace budou schopny ochránit životy a majetek svých občanů a nabídnou jim perspektivu důstojného života, přestanou migranti možná riskovat smrt v poušti nebo na moři,“ poznamenal.

Jistota v NATO

V dalších částech svého projevu Sobotka hovořil mimo jiné o významu visegrádské čtyřky nebo výzvách, kterým v uplynulém roce musela čelit Evropská unie. Přitom podotkl, že Česko je proti tomu, aby se eurozóna oddělovala od zbytku EU. „Nechceme vytvářet unii v rámci Unie, neboť naše země se součástí eurozóny stane, jakmile na to bude připravena,“ nechal se slyšet.

„Ve zhoršeném bezpečnostním prostředí vidím záruku bezpečnosti více než kdykoliv předtím v pevném ukotvení v euroatlantických strukturách,“ poznamenal pak na adresu NATO a připomněl český závazek zvyšovat výdaje na obranu. Bezpečnostní hrozby nelze řešit jen silou, a proto je podle Sobotky důležitý i rozvoj kapacit v oblasti rozvojové spolupráce a humanitární pomoci. V tomto kontextu také zdůraznil dlouholetý důraz České republiky na ochranu lidských práv.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!