Sobotka: Je smutné, že přísnější ochrana hranic přichází až po útoku teroristů | E15.cz

Sobotka: Je smutné, že přísnější ochrana hranic přichází až po útoku teroristů

Sobotka: Je smutné, že přísnější ochrana hranic přichází až po útoku teroristů
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje za smutné, že Evropská unie přistoupila k radikálnějšímu zpřísnění ochrany hranic až po teroristických útocích. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády. Dodal, že Česká republika prosazovala na jednáních unijních ministrů důslednější ochranu schengenského prostoru již několik měsíců. Opatření, která zajišťují větší bezpečnost evropských hranic v Bruselu schválili ministři vnitra a spravedlnosti členských zemí EU.

„Je možná poněkud smutné, že v radikálnější podobě se k tomu EU dostává až pod dojmem teroristických útoků, ke kterým dochází zejména ve Francii,“ komentoval Sobotka dnešní rozhodnutí evropských ministrů. „Jistě víte, že to je věc, po které Česká republika volá řadu měsíců,“ podotkl Sobotka.

Unijní ministři vnitra a spravedlnosti na dnešním mimořádném jednání v Bruselu rozhodli o posílení kontrol na vnější hranici a přijetí opatření, která umožní bezpečnostním složkám snáz sdílet informace a vyměňovat si je. Sobotka dodal, že čeští ministři vnitra a spravedlnosti Milan Chovanec (ČSSD) a Robert Pelikán (ANO) v Bruselu podpořili také posílení pravomocí evropské agentury pro ochranu hranic (FRONTEX) a Europolu.

Je možná poněkud smutné, že v radikálnější podobě se k tomu EU dostává až pod dojmem teroristických útoků

Po posledním útoku teroristické organizace Islámský stát (IS) na evropské půdě by se také měly zpřísnit podmínky pro držení zbraní či obchodování s nimi. Do konce roku chtějí členské země EU nalézt shodu s europarlamentem na pravidlech celoevropského registru pasažérů v leteckém provozu (Passenger Name Register, PNR).

Evropská komise má podle přijatých závěrů navrhnout do konce roku změny schengenského kodexu tak, aby umožňovaly systematickou kontrolu občanů zemí EU a jejich biometrických údajů. Tato data by mělo být možné porovnávat s relevantními databázemi. Využívat by se přitom měla co nejvíce taková technická řešení, která umožní co nejplynulejší provoz na hranici. Takzvaná chytrá hranice, kterou přijaté závěry několikrát zmiňují, ale bude podle ministra Chovance hudbou vzdálené budoucnosti. Češi však podle něj vítají posun debaty od migračních kvót ke smysluplným opatřením.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!