Sobotka: Kvůli uprchlíkům nasadíme armádu, když policie nebude zvládat | E15.cz

Sobotka: Kvůli uprchlíkům nasadíme armádu, když policie nebude zvládat

Sobotka: Kvůli uprchlíkům nasadíme armádu, když policie nebude zvládat
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Pokud kvůli migrační vlně nebudou stačit k ostraze česko-rakouských hranic policejní síly, vláda je připravena nasadit armádu. Před poslanci to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Situací se bude zabývat 30. září Bezpečnostní rada státu, její členové se seznámí i s rozbory tajných služeb. Sobotka opět odmítl plány na povinné kvóty pro přerozdělení běženců mezi jednotlivé unijní státy, Evropa musí podle premiéra řešit příčiny migrace.

Současná migrační situace vyžaduje evropské řešení, zdůraznil Sobotka a před poslanci zopakoval společné návrhy visegrádské skupiny. „Není pravda, že nejsme solidární, opak je pravdou,“ uvedl premiér v souvislosti s výtkami některých členských zemí v souvislosti s českým odmítáním povinných kvót.

Berlín a Vídeň žádají na příští týden summit EU k migraci

Evropa se ale musí podle Sobotky zaměřit na ochranu vnější schengenské hranice, vytvořit tam takzvané hotspoty pro uprchlíky, třídit politické a ekonomické migranty, zvýšit rozvojovou pomoc, uzavírat readmisní dohody, zastavit válku v Sýrii, stabilizovat situaci v Libyi a postupovat proti takzvanému Islámskému státu.

Přerozdělení politických běženců může mít podle Sobotky smysl jen v případě, když budou fungovat další opatření. Jinak bude podle něho jen pozvánkou pro další ekonomické imigranty.

Nejsme cílovou zemí

„Česká republika není pro uprchlíky cílovou zemí,“ zopakoval premiér. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podotkl, že zachycení migranti nechtějí v Česku zůstávat, když je úřady pustí z detenčního zařízení, vede jejich cesta na vlak a potom směr Mnichov.

Letos do konce srpna eviduje Česko 990 žádostí o azyl, meziročně jde podle Sobotky o mírný nárůst. Asi polovina žádostí o mezinárodní právní ochranu je od lidí z Ukrajiny, následuje Kuba a Sýrie je až na třetím místě. Premiér očekává, že do konce roku Česko zaznamená asi o 400 žádostí o azyl víc než loni. Kapacity areálů pro pobyt cizinců nejsou plně využity, dodal Sobotka.

Podle Chovance se zapomíná na problém s Ukrajinou. Pokud se, jak řekl, Ukrajinci zvednou, tak jich až 50 tisíc může zamířit do Česka, které pro ně bude cílovou zemí.

Ivo T. Budil: Migrace je pro Evropu historická příležitost

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!