Sobotka: Na Radě EU budeme prosazovat nižší sazby DPH pro pleny

Česko bude na jednání ministrů financí EU prosazovat zařazení dětských plen do snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Znovuotevření tohoto tématu podle něj umožní návrh Velké Británie, aby země EU měly více možnosti, které položky zařazovat do snížené sazby DPH.

Bohuslav Sobotka
21.3.2016 14:47   |  

„My jsme se na jednání Evropské rady mimo jiné dotkli zčásti i DPH a britský premiér David Cameron prosadil, aby se ministři financí zabývali větší mírou možností, které položky zařazovat do nižší sazby DPH. Pro Českou republiku se tak otevírá možnost zařadit dětské pleny do snížené sazby DPH. Požádal jsme ministra financí (Andreje Babiše), aby využil této možnosti, až se bude jednat o britském návrhu,“ řekl Sobotka.

Přeřazení dětských plen do snížené sazby DPH má vládní koalice ve svém programu. O jejich přeřazení se snažila při schvalování druhé snížené sazby ve výši deseti procent v roce 2014. DPH ovšem patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na úrovni celé Evropské unie a změny vyžadují souhlas všech členských zemí unie.

Tři sazby

Česko má nyní tři sazby DPH - základní 21 procent, sníženou 15 procent a druhou sníženou deset procent. Sazba 15 procent je v České republice určena například na potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu a ubytovací služby. Druhá snížená sazba se uplatňuje na dětskou výživu, léky, knihy a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.

Ministr Babiš navrhoval v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb přeřadit točené pivo a nealkoholické nápoje jako restaurační službu z 15procentní do desetiprocentní sazby. ČSSD navrhovala do nejnižší sazby přeřadit základní potraviny, koalice se ovšem na těchto změnách zatím nedohodla.


Čtěte také:

Česká snížená sazba DPH je v EU druhá nejvyšší

Kažimír: Výběr daně z přidané hodnoty v EU nefunguje, reforma je nutná

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web