Sobotka: Návrh referenda je uměřený, hlasování nebude jednoduché

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje vládní návrh zákona o referendu za rozumný a uměřený. Má ale za to, že nebude jednoduché najít ve Sněmovně 120 hlasů pro jeho schválení. O nutnosti kompromisu mluví také vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Třetí vládní uskupení - hnutí ANO - ocenilo návštěvu prezidenta Miloše Zemana, který přišel návrh do dolní komory podpořit.

Bohuslav Sobotka
11.3.2016 15:59   |  

„O tom, že má být obecné referendum, se u nás mluví už 25 let. Zatím ten zákon schválen nebyl. Naše vláda podniká seriózní pokus, předložili jsme vládní návrh a budeme ho chtít v Parlamentu prosadit,“ řekl při návštěvě Bavorska Sobotka, podle něhož mohou být k návrhu desítky různých výhrad.

„Takže určitě jsme připraveni diskutovat o detailech, hledat kompromis, ale potřebujeme především najít 120 hlasů v Poslanecké sněmovně,“ podotkl také s odkazem na třípětinovou většinu, která je ke schválení ústavního zákona potřeba. Referendum samotné vnímá jako doplňkový nástroj k tomu, aby se občané mohli přímo vyjádřit k závažným otázkám.

Čtěte více: Schvalte zákon o referendu, vyzval Zeman poslance

Složité může být hledání kompromisu i podle Bělobrádka. „Už ten vládní návrh je určitým kompromisem, je potřeba pro takový zákon najít ústavní většinu, a to není jednoduché. Takže určitě kompromis bude nutný, my k němu máme také výhrady a myslím, že by měl být vpuštěn do výborů a tam na té politické i odborné úrovni by měl být znovu diskutován,“ poznamenal vicepremiér.

Hnutí ANO, které také podporuje principy přímé demokracie, v prohlášení ocenilo postoj Zemana k referendu. „Obecné referendum ve svém důsledku vede k aktivnějšímu zapojení českých občanů do veřejného života a poskytuje jimi zvoleným zástupcům zpětnou vazbu. Oba tyto momenty jsou velmi důležité a žádoucí, zejména v době, kdy Česká republika stojí před řešením tak zásadních otázek, jakými jsou migrační krize či budoucnost projektu Evropské unie,“ uvedl také šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.


Čtěte také:

Legislativní rada schválila návrh zákona o celostátním referendu

Schvalte zákon o referendu, vyzval Zeman poslance

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web