Sobotka: Nepřijetí eura srazí Česko na chvost unie, rozhodnout o něm má příští vláda | E15.cz

Sobotka: Nepřijetí eura srazí Česko na chvost unie, rozhodnout o něm má příští vláda

ČTK

Příští vláda bude muset podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodnout o zavedení eura v Česku. 

Nepřijetí společné evropské měny by mohlo odsunout zemi do pomalejšího pruhu Evropské unie, řekl dnes Sobotka ve Sněmovně při interpelacích.

"Příští vláda se bude muset rozhodnout, jestli zamíříme do eurozóny. Pokud se rozhodneme, že nezamíříme do eurozóny po těch příštích volbách, tak se může stát, že ta rychlá integrace eurozóny nás odsune na okraj Evropské unie, do těch pomalejších pruhů vícerychlostní Evropy," prohlásil Sobotka. Ve většině případů by to podle něj pro Česko nebylo dobré.

Česko musí po Macronově zvolení zvážit přijetí eura, říká Drulák

ČR si podle premiéra nepřeje vícerychlostní EU, v níž by byly do dění v unii jednotlivé země zapojeny různým způsobem. EU je však fakticky rozdělena už nyní zapojením členských zemí do eurozóny nebo do schengenského prostoru. Minimálně Francie a Německo se budou snažit urychlit integraci zemí platících eurem, míní Sobotka.

Premiér odmítl integraci za každou cenu. "Myslím si, že řadu věcí nemusíme nutně v budoucnu ani v té více spolupracující Evropě řešit na bruselské úrovni, ale můžeme kompetence ponechat na úrovni jednotlivých členských zemí," uvedl.

Oživení ekonomik v eurozóně je stále pevnější, rizika slabší, míní prezident ECB

Strany by se podle předsedy vlády měly ještě před sněmovními volbami jednoznačně postavit k tomu, jak si představují budoucnost ČR v EU, v jakém rychlostním pruhu EU si Česko představuje. "Rádi bychom udrželi Evropu co nejvíce pohromadě, nechceme nové instituce eurozóny, nejsme stoupenci vícerychlostní Evropy, chceme soudržnou EU," dodal Sobotka.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!