Sobotka ocení Bradyho medailí Karla Kramáře ve čtvrtek | E15.cz

Sobotka ocení Bradyho medailí Karla Kramáře ve čtvrtek

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) udělí Jiřímu Bradymu pamětní medaili Karla Kramáře ve čtvrtek dopoledne v Kramářově vile. Premiér chce ocenit Bradyho celoživotní úsilí o obranu lidských práv a svobod a obhajování humanistických a demokratických principů.

 

Sobotka o svém rozhodnutí ocenit Bradyho informoval v úterý. Medaili si podle něj zaslouží za sílu a odvahu, s kterou dokázal přežít holokaust, ale i za svou osvětovou a akademickou činnost. Dodal, že pokládá za krajně nešťastné, že Brady nedostane státní vyznamenání u příležitosti oslav 28. října na Pražském hradě, ale i okolnosti, které k tomu vedly.

Jedno ocenění za druhým: Bradymu ho chce dát Sobotka, Sněmovna i Brno

Bradyho příbuzný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) tvrdí, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s dalajlamou setkal, Brady se na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad tuto spojitost popírá.

Medaile Karla Kramáře je pamětní medaile udělovaná předsedou vlády za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Medaile byla vytvořena při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním předsedovi československé vlády Karlu Kramářovi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!