Sobotka: Před přijetím eura musíme vylepšit veřejné finance

aktualizováno Česká republika by neměla stanovovat termín přijetí eura, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU. Na konferenci k přijetí eura to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Guvernér České národní banky Miroslav Singer následně uvedl, že připravenost Česka na přijetí eura se zlepšila, avšak stále ji nelze vyhodnotit jako dostatečnou.

Bohuslav Sobotka
29.1.2016 13:08   |  

„Stále ještě máme deficit veřejných rozpočtů a stále ještě máme vysokou nezaměstnanost v řadě regionů a je velký rozdíl v příjmech našich občanů se zeměmi platícími eurem - především Německem a Rakouskem,“ uvedl premiér.

Anketa

Mělo by Česko nyní přijmout euro?

Ano Ne, není vhodná doba Ne, jsem proti přijetí eura

V anketě hlasovalo 1824 čtenářů.

další ankety

Česko tak podle něj ještě potřebuje čas. „Dokud nedosáhneme vyrovnaných rozpočtů a pokračujeme v konvergenci (přibližování úrovně ČR k úrovni v EU), tak bychom neměli stanovovat termín pro přijetí eura,“ dodal.

Podle Singera není zatím česká ekonomika dostatečně sladěna s eurozónou. „ČR zatím není způsobilá přijmout euro, výše nákladů členství v eurozóně je navíc nejistá kvůli nedokončeným změnám institucionálního rámce eurozóny,“ uvedl guvernér. Zároveň ale upozornil na to, že odborný pohled na věc nemá takovou váhu jako pohled politický. Přijetí eura tak bude podle Singera hlavně politickým rozhodnutím.

Česko přitom většinu kritérií pro vstup do eurozóny plní. Výjimkou je účast v mechanismu směnných kurzů ERM-2. Vyhodnocení tohoto kritéria je totiž možné teprve poté, co česká měna do mechanismu ERM-2 vstoupí a bude stanovena centrální parita koruny k euru. Přijetí členského státu EU do eurozóny je podmíněno úspěšným minimálně dvouletým setrváním národní měny v ERM-2.


Čtěte také:

Česko je už na přijetí eura ekonomicky připraveno, tvrdí eurokomisař

Zemanovy argumenty pro přijetí eura ignorují realitu, tvrdí Singer

Babiš: Přijetí eura není aktuálním tématem. Kvůli odvodům a Řecku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web