Sociální demokraté chtějí jednotnou evropskou armádu

aktualizováno Čeští sociální demokraté chtějí při debatě o reformě Evropské unie prosazovat mimo jiné společnou bezpečnostní politiku včetně možnosti vybudovat evropskou armádu, transparentnější rozhodování evropských institucí či rychlejší sbližování životní úrovně v jednotlivých členských zemích. Vyplývá to z programového dokumentu, který dnes schválilo grémium strany.

Český premiér Bohuslav Sobotka
15.8.2016 16:44   |  

Za dvě základní priority v diskusi o dalším směřování unie označila ČSSD garanci bezpečnosti pro občany a země EU a dlouhodobou prosperitu členských států.

Mezi další klíčová témata strana řadí sbližování životní úrovně, společnou zahraniční a bezpečnostní politiku včetně možného vybudování společné evropské armády, podporu investic do společných projektů a infrastruktury, další regulaci kapitálových a finančních trhů spolu s bojem proti daňovým únikům, budování sociálního rozměru EU či sjednocení potravinových standardů.

ČSSD zpracovala tento dokument v návaznosti na výsledek referenda, v kterém si Britové v červnu odhlasovali odchod z EU a kvůli kterému mnozí evropští politici mluví o nutné reformě unie. Sociální demokraté se v dokumentu zároveň hlásí k návrhu německých kolegů - předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze a šéfa německé sociální demokracie Sigmara Gabriela.


Přečtěte si: Vladimír Špidla: Evropa dvou rychlostí už existuje


Podle ČSSD je třeba evropský projekt vrátit do rukou evropským občanům. Nutný je rovněž návrat ke čtyřem základním svobodám unie, kterými jsou volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu.

„Jejich smyslem je být svobodami pro občany, nikoliv pro nadnárodní korporace. Je to právě odklon od pojetí těchto svobod jakožto svobod občanských, který vedl k posílení euroskeptických nálad evropské veřejnosti a nacionalistického protekcionismu,“ uvádí strana ve schváleném dokumentu.

Evropské instituce i rozhodování na unijní úrovni by mělo být podle sociální demokracie transparentnější. Za správnou cestu přitom strana nepovažuje změnu evropských institucí a jejich pravomocí, ale jejich profesionální a otevřené fungování.


Čtěte také:

Dřív než před koncem roku o brexit nepožádáme, potvrdila Mayová

WTO se postavila za EU, vytýká Rusku vysoká cla

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web