Starosta Horního Jiřetína: Prolomení limitů ohrozí 800 pracovních míst | E15.cz

Starosta Horního Jiřetína: Prolomení limitů ohrozí 800 pracovních míst

Starosta Horního Jiřetína: Prolomení limitů ohrozí 800 pracovních míst
Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Prolomení těžebních limitů by ohrozilo zhruba 800 pracovních míst v katastru Horního Jiřetína, včetně 300 zaměstnanců hlubinného dolu Centrum, odhadl starosta města Vladimír Buřt (Strana zelených). Podle něj rozšíření těžby žádná nová pracovní místa nepřinese. Společnost Severní energetická, která vlastní důl Centrum i lom Československé armády (ČSA), jichž by se mohlo případné prolomení limitů týkat, s argumentací nesouhlasí.

„Pokud by došlo k plánovanému stěhování Jiřetína, stěhoval by se i s firmami, institucemi a obchody. Pracovní místa pokračováním těžby ohrožena nejsou,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. Podle ní by totiž v takovém případě měla společnost zákonnou povinnost se majiteli objektů domluvit na vypořádání, respektive přestěhování.

K dolu Centrum uvedla, že již nyní se zdejší horníci přesouvají na boční svahy lomu ČSA. Firma loni získala od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení k těžbě hnědého uhlí v bočních svazích lomu, čímž získala přístup zhruba k milionu tun uhlí.

Chemička v ohrožení

Podle Buřta by ale ztráta pracovních míst nakonec postihla mnohem víc lidí. „Co by bylo pro Litvínovsko mnohem závažnější, je postupná nebo velmi brzká ztráta několika tisíc pracovních míst v areálu litvínovské chemičky,“ řekl. Chemická výroba v Záluží u Litvínova patří společnosti Unipetrol. Buřt uvedl, že v ní podle oficiálních údajů pracuje asi 4150 zaměstnanců. Podle starosty by prolomení limitů znamenalo nejdéle v horizontu dvou desetiletí likvidaci areálu.

S tím nesouhlasí ministerstvo průmyslu a obchodu. „Ani jedna z uvažovaných variant v žádném případě neovlivní chod zmíněného podniku,“ řekl Miroslav Kynčl z tiskového odboru ministerstva.

Ekologové navrhují zvýšit poplatky

Ministr Jan Mládek (ČSSD) představil čtyři varianty toho, jak s limity naložit. Kromě úplného zachování, nebo naopak úplného prolomení jsou ve hře dvě částečná řešení. Buď se limity prolomí jen na dole Bílina patřící společnosti ČEZ, nebo na Bílině a částečně na dole ČSA. Sám neočekává, že by limity stanovené vládou v roce 1991 zůstaly v platnosti. V pátek uvedl, že v případě prolomení limitů by se s přípravou těžby hnědého uhlí začalo nejdříve v roce 2021.

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský uvedl, že Horní Jiřetín a Greenpeace navrhují, aby stát zvýšil těžební poplatky z těžby hnědého uhlí ze současných 1,5 procenta na 15 procent. „To by vedlo ke zvýšení příjmů státního rozpočtu o 2,86 miliardy Kč ročně,“ řekl Rovenský. Podle něj by pouhá osmina takto získané částky umožnila zajistit zlepšení sociální pomoci horníkům ohroženým nezaměstnaností kvůli tomu, že by se limity neprolomily.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!