Starostové potvrdili spojenectví s TOP 09, nezviklal je ani Zeman | E15.cz

Starostové potvrdili spojenectví s TOP 09, nezviklal je ani Zeman

Starostové potvrdili spojenectví s TOP 09, nezviklal je ani Zeman
Petr Gazdík
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

ČTK

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) schválilo novou smlouvu o spolupráci s TOP 09. Rozhodnutí delegátů nezměnil ani prezident Miloš Zeman, který na sjezdu vyjádřil svou podporu přímé volbě starostů.

„Přijel jsem sem velice rád, v průběhu svého života jsem se setkal se stovkami starostů,“ prohlásil prezident. Zeman, který má dlouhodobé spory s ministrem zahraničí a šéfem vládní TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, před delegáty sněmu předstoupil v úvodu jednacího dne poté, co zazněly česká hymna a Óda na radost, chápaná jako evropská hymna. Schwarzenberg na sněm nakonec nepřijel, už potvrzenou účast nakonec odřekl kvůli pracovnímu vytížení.

Podle představy hlavy státu by měli být přímo voleni nejen starostové, ale i hejtmani, podobnou představu ostatně mají i politici hnutí STAN. Zeman ale nově navrhl, aby se starostou automaticky stával ten kandidát, který v komunálních volbách na kandidátce vítězné strany získal nejvíce preferenčních hlasů.

Snížilo by to podle prezidenta náklady na volbu a také nebezpečí, že by přímo zvolený starosta byl „solitérem“, který v jinak politicky naladěném zastupitelstvu nebude mít šanci prosadit svůj volební program.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v první reakci na takový návrh připomněl, že prezident nemá zákonodárnou moc a jeho návrhům se tak věnuje zbytečně příliš mnoho pozornosti. Podle místopředsedy STAN Stanislava Polčáka je sice možné o tomto modelu diskutovat, hnutí ale prosazuje vlastní model, kdy by voliči dostali speciální volební lístek pro přímou volbu starosty.

S hlavním bodem dnešního sněmu, potvrzením nové smlouvy o spolupráci s TOP 09, se delegáti vypořádali ještě před polednem. V tajném hlasování jasnou většinou rozhodli pro její uzavření. Poté, co smlouvu schválí i výkonný výbor TOP 09, podepíšou ji předsedové obou uskupení.

Smlouva, platná do konce roku 2017, popisuje formu spolupráce obou subjektů v různých typech voleb. V parlamentních dodá STAN své osobnosti na kandidátku TOP 09, v evropských volbách obě strany uzavřou volební koalici.

V komunálních volbách bude forma spolupráce záviset na dohodě regionálních a místních organizací TOP 09 a STAN. Obě uskupení se dohodnou na osobnostech pro senátní volby, o formě podpory se domluví s kandidátem. A pro následující prezidentské volby má platit společná podpora osobnosti, která bude splňovat kritéria pro výkon této funkce.

Smlouva obsahuje základní programové priority. Konkrétní programové body, které budou chtít Starostové prosadit do volebního programu TOP 09, mají být dohodnuty do konce září. O programu nynější vládní strany má pak debatovat její říjnový sněm a program jako celek by měl být podle Kalouska zveřejněn v prvních měsících příštího roku.

Petr Gazdík: Z politiky na mě padá hrozná skepse

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!