Stát převede přes 600 nepotřebných nemovitostí na majetkový úřad | E15.cz

Stát převede přes 600 nepotřebných nemovitostí na majetkový úřad

Stát převede přes 600 nepotřebných nemovitostí na majetkový úřad
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Vláda schválila návrh ministerstva financí na převod nepotřebných nemovitostí ze státních organizací na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Informoval o tom ministr financí Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že se převod týká 638 nemovitostí, z nichž téměř 400 stovky jsou pozemky a kolem 240 stavby.

Návrh podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského předchází novele zákona o majetku ČR, kterou nyní projednává Sněmovna. „Podle současného zákona ovšem musí veřejný zájem u změny příslušnosti deklarovat vláda,“ řekl již dříve. Upozornil, že v minulosti již vláda k takovému kroku přistoupila například u bývalých hraničních přechodů.

Nynější převod se má týkat například rekreační chaty Úřadu vlády, dalšího rekreačního objektu Nejvyššího kontrolního úřadu, okresních kasáren spravovaných ministerstvem obrany nebo domu ve Washingtonově ulici v Praze, na který před dvěma lety upozornili squatteři a který spravuje ministerstvo spravedlnosti. „To jsou v podstatě opuštěné budovy, u kterých chceme, aby to jednotně prodal ÚZSVM,“ dodal Závodský.

jsou to v podstatě opuštěné budovy, u kterých chceme, aby to jednotně prodal ÚZSVM

Novela zákona o majetku ČR projednala Poslanecká sněmovna v prvním čtení 19. května. Podle ní role ÚZSVM při hospodaření a nakládání s nepotřebným majetkem státu, především s nemovitostmi, bude zřejmě silnější.

Úkolem ÚZSVM je zastupovat Českou republiku v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad tak vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. ÚZSVM rovněž jedná v právních sporech ve věcech majetku, s nímž sám hospodaří. V některých řízeních vystupuje jako žalobce, v jiných jako žalovaný.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!