Štěch: Policie při zásahu na FAMU zákon neporušila | E15.cz

Štěch: Policie při zásahu na FAMU zákon neporušila

Štěch: Policie při zásahu na FAMU zákon neporušila
šéf Senátu Milan Štěch
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Postup policistů na pražské FAMU během návštěvy čínského prezidenta nebyl porušením zákona. Policie normálně dělala svoji práci, stejně by postupovala při návštěvě prezidenta jiné země. V České televizi to uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle předsedy zahraničního výboru Sněmovny a čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by mimořádná schůze Sněmovny v příštím týdnu měla dát odpověď na otázku, kdo dal policistům pokyny k takovému jednání.

„Podle mého (policisté) nic neporušili, ani zákon o vysokých školách. To by bylo tehdy, kdy by tam přes nějaký zákaz oni po té budově prováděli nějakou pátrací činnost. Potom by to bylo na to, aby to Sněmovna projednávala,“ uvedl Štěch. Policie podle něj normálně dělala svoji práci. „Akademická půda má svoji ochranu a ta podle mého názoru nebyla porušena,“ dodal předseda Senátu.

Postup policistů při návštěvě čínské delegace má být předmětem mimořádné schůze Sněmovny, která se na žádost pravicové opozice má uskutečnit příští čtvrtek. „Smyslem je objasnit, kdo dal pokyny, aby policie v některých případech postupovala proti zákonu,“ uvedl Schwarzenberg.

Podle Štěcha je svolání schůze ale naprosto zbytečné. Přes policii se dle něj vyřizují politické záležitosti. „Opozice nemá jiné téma,“ řekl šéf Senátu. To Schwarzenberg odmítl.

Nevhodný zásah

Pro schválení programu mimořádné schůze se vyjádřili místopředseda lidovců Jan Bartošek i místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Zda jejich poslanci program schválí, se ale podle nich rozhodne na úterních zasedáních klubů. „Mohu mluvit jen za sebe, ale přikláním se k tomu, aby program schůze byl schválen z jednoho prostého důvodu, aby se mohli vyjádřit všichni poslanci,“ řekl Bartošek s tím, že Sněmovna má právo na informace.

Kvůli incidentu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté, se policejní prezident Tomáš Tuhý omluvil vedení školy a označil ho za „nevhodný a nadbytečný“. Dva policisté čelí nyní kárnému řízení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!