Stropnický: Ministerstvo obrany ušetřilo přes miliardu korun

Ministerstvo obrany ušetřilo z letošního rozpočtu, který je zhruba 42 miliard korun, asi 1,3 miliardy. Po dnešní schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou to řekl ministr obrany Martin Stropnický, podle něhož armáda prodala nepotřebný majetek za přibližně čtvrt miliardy korun. Premiér potvrdil, že cílem vlády je zvýšit rozpočet obrany do roku 2020 na 1,4 procenta hrubého domácího produktu. V současnosti je těšně nad jedním procentem.

Martin Stropnický
31.7.2014 20:08   |  

„Podařilo se nám ušetřit už jenom tím, že jsme třeba zrušili plánovanou realizaci některých investic, které jsme nepovažovali za nezbytné, zhruba 1,3 miliardy korun z letošního rozpočtu,“ řekl Stropnický k úsporám svého ministerstva, které bylo v minulosti kritizováno za nehospodárnost.

„Prodali jsme nepotřebný majetek zhruba za čtvrt miliardy korun a zhruba stejný objem je už připraven na prodej,“ dodal Stropnický s tím, že půjde o kasárna, ubytovny a další majetek. Před nedávnem se přitom ministerstvu nepodařilo v opakované nabídce prodat karlínská kasárna v Praze, za která požadovalo 620,2 milionu korun. Původní soutěž Stropnický krátce po svém nástupu do úřadu zrušil.

Sobotka ocenil prodej letounů L-159

Sobotka, který se se Stropnickým sešel v rámci svých bilančních návštěv jednotlivých ministerstev, ocenil zejména prodej 14 nepotřebných bojových letounů L-159 americké firmě Draken. O prodej těchto letounů se armáda marně snažila mnoho let. Zefektivnění hospodaření ministerstva by podle premiéra pomohla i užší spolupráce se Slovenskem mezi obranným průmyslem i armádami, například při společném nákupu vybavení nebo při výcviku. Stropnický připomněl, že se slovenská armáda vyzbrojí českými útočnými puškami BREN a zvažuje pronájem stíhaček gripen, které používá i Česko.

„Je velká odpovědnost i pana ministra Stropnického, aby bylo zřejmé, že finanční prostředky (na armádu) budou vynakládány koncepčně, účelně a dostatečně úsporně,“ zdůraznil Sobotka.

Za důležité premiér označil navýšení rozpočtu ministerstva obrany na příští rok na 43,5 miliardy korun, aby armáda byla schopna lépe plnit své závazky v rámci NATO. Původně měl resort dostat o více než dvě miliardy korun méně. „Také jsme si dnes s panem ministrem potvrdili, že v rámci koalice platí dohoda o možném postupném navyšování rozpočtu ministerstva obrany i v příštích letech,“ poznamenal Sobotka.

Do roku 2020 by podle něj měla výše obranného rozpočtu dosahovat 1,4 procenta HDP. „To je podle mého názoru realistický cíl, který umožní efektivně naplňovat závazky, které má Česká republika v rámci Severoatlantické aliance,“ dodal premiér. Při vstupu do NATO se přitom Česká republika zavázala, že na ozbrojené složky bude vynakládat nejméně dvě procenta HDP. Tuto podmínku však nedodržuje většina členů aliance.


Čtěte také:

Ministr obrany Stropnický navštívil v Afghánistánu české vojáky

S třetím pokusem prodat kasárna počítá Stropnický asi za půl roku

Pavel Otto: Každému jiným metrem

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web