Stropnický: Vojáky NATO v Česku nechceme, máme špatné zkušenosti

Česká republika nepodporuje přítomnost zahraničních vojáků NATO na svém území v souvislosti s plány Severoatlantické aliance na posílení vojenské přítomnosti v členských státech v reakci na krizi na Ukrajině. Pro agenturu Reuters to uvedl český ministr obrany Martin Stropnický. Lidé podle něj mají stále ještě v živé paměti okupaci vojsk SSSR z roku 1968. Ostatní země regionu, jako například Polsko, úsilí NATO naopak podporují.

Martin Stropnický
12.5.2014 18:50   |  

Vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove minulý týden uvedl, že aliance by kvůli napjatým vztahům mezi Ukrajinou a Ruskem měla zvážit trvalou přítomnost svých vojáků v členských státech ve východní Evropě. Polsko již o stálou přítomnost sil NATO v zemi požádalo a praktické detaily této žádosti by měly být řešeny na summitu aliance v září ve Walesu. Praha je ale jiného názoru, takovýto krok u ní vyvolává vzpomínky na studenou válku a nepodporuje ho, poznamenala agentura Reuters.

Anketa

Jste pro trvalou přítomnost jednotek NATO na českém území?

Ano   36% Ne, pouze pro dočasnou ve výjimečných případech   12% Ne, v žádném případě   53%

V anketě hlasovalo 1057 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Jak Stropnický uvedl, Češi jsou stále opatrní, pokud jde o jakoukoli cizí vojenskou přítomnost v jejich zemi. A nic na tom nemění ani fakt, že vojáci NATO by mohli dorazit jen na pozvání českých úřadů. Obyvatelé země totiž mají ještě živě v paměti invazi vojsk států Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa v roce 1968 a následný pobyt sovětských vojáků v zemi.

„Dobře víme, že jakékoli trvalé rozmístění vojáků by představovalo problém. Patřím ke generaci, která zažila rozmístění 80 tisíc sovětských vojáků v období 'normalizace“. Je to stále psychologický problém,“ prohlásil český ministr obrany. Jak ministr dodal, dokáže si představit určitou rozšířenou spolupráci, pokud jde o výcvik či podobné aktivity, nikoli ale přítomnost vojáků. „Zvýšit přítomnost aliance na našem území v různých modifikacích, to ano. Ale pokud jde přímo o rozmístění jednotek, v tomto případě jsem spíše skeptický,“ doplnil Stropnický.

Český ministr v rozhovoru rovněž obvinil Rusko, že v České republice i po celé Evropě vede „dezinformační kampaň“ ohledně svých cílů na Ukrajině. „Dochází k úmyslné manipulaci s fakty, daty, okolnostmi, důležitými detaily, tak pracuje ruská strana,“ prohlásil Martin Stropnický.


Dále čtěte:

Armáda potřebuje nabrat 1300 nováčků ročně. Chybí jí peníze i zájemci

Každé čtvrté místo v armádě je prázdné

Rasmussen: Polsko i Pobaltí si mohou být jisté kolektivní obranou NATO

USA: Moskva rozbila mýtus o evropské bezpečnosti, NATO musí zbrojit

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web