Stropnický: Vojáky NATO v Česku nechceme, máme špatné zkušenosti

Česká republika nepodporuje přítomnost zahraničních vojáků NATO na svém území v souvislosti s plány Severoatlantické aliance na posílení vojenské přítomnosti v členských státech v reakci na krizi na Ukrajině. Pro agenturu Reuters to uvedl český ministr obrany Martin Stropnický. Lidé podle něj mají stále ještě v živé paměti okupaci vojsk SSSR z roku 1968. Ostatní země regionu, jako například Polsko, úsilí NATO naopak podporují.

Martin Stropnický
12.5.2014 18:50   |  

Vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove minulý týden uvedl, že aliance by kvůli napjatým vztahům mezi Ukrajinou a Ruskem měla zvážit trvalou přítomnost svých vojáků v členských státech ve východní Evropě. Polsko již o stálou přítomnost sil NATO v zemi požádalo a praktické detaily této žádosti by měly být řešeny na summitu aliance v září ve Walesu. Praha je ale jiného názoru, takovýto krok u ní vyvolává vzpomínky na studenou válku a nepodporuje ho, poznamenala agentura Reuters.

Anketa

Jste pro trvalou přítomnost jednotek NATO na českém území?

Ano   36% Ne, pouze pro dočasnou ve výjimečných případech   12% Ne, v žádném případě   53%

V anketě hlasovalo 1057 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Jak Stropnický uvedl, Češi jsou stále opatrní, pokud jde o jakoukoli cizí vojenskou přítomnost v jejich zemi. A nic na tom nemění ani fakt, že vojáci NATO by mohli dorazit jen na pozvání českých úřadů. Obyvatelé země totiž mají ještě živě v paměti invazi vojsk států Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa v roce 1968 a následný pobyt sovětských vojáků v zemi.

„Dobře víme, že jakékoli trvalé rozmístění vojáků by představovalo problém. Patřím ke generaci, která zažila rozmístění 80 tisíc sovětských vojáků v období 'normalizace“. Je to stále psychologický problém,“ prohlásil český ministr obrany. Jak ministr dodal, dokáže si představit určitou rozšířenou spolupráci, pokud jde o výcvik či podobné aktivity, nikoli ale přítomnost vojáků. „Zvýšit přítomnost aliance na našem území v různých modifikacích, to ano. Ale pokud jde přímo o rozmístění jednotek, v tomto případě jsem spíše skeptický,“ doplnil Stropnický.

Český ministr v rozhovoru rovněž obvinil Rusko, že v České republice i po celé Evropě vede „dezinformační kampaň“ ohledně svých cílů na Ukrajině. „Dochází k úmyslné manipulaci s fakty, daty, okolnostmi, důležitými detaily, tak pracuje ruská strana,“ prohlásil Martin Stropnický.


Dále čtěte:

Armáda potřebuje nabrat 1300 nováčků ročně. Chybí jí peníze i zájemci

Každé čtvrté místo v armádě je prázdné

Rasmussen: Polsko i Pobaltí si mohou být jisté kolektivní obranou NATO

USA: Moskva rozbila mýtus o evropské bezpečnosti, NATO musí zbrojit

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web