Summit V4 ON-LINE: Premiéři přijali deklaraci, vyzývají k silné Evropě

aktualizováno Premiéři Visegrádu přijali na summitu Pražskou deklaraci k 25. výročí vzniku visegrádské čtyřky (V4). Vyslovují v ní snahu o posilování Evropy a varují před vznikem dělicích čar v Evropě. Chtějí také udržet otevřené dveře do Evropské unie pro současné a budoucí kandidátské země. Prohlubování evropské integrace je prý zcela zásadní.

 Beata Szydlová, Viktor Orbán, Bohuslav Sobotka, Robert Fico
15.2.2016 17:45   |  

Na dnešním mimořádném summitu zemí visegrádské skupiny se sešli premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Hlavním tématem jednání bude migrační krize a spolupráce zemí V4 se zeměmi Balkánu, k jednání se proto připojí i bulharský premiér a makedonský prezident. Na úvod jednání ale premiéři nejprve přijali u příležitosti 25. výročí založení V4 společnou deklaraci.

„Usilujeme o vytvoření atmosféry partnerství, důvěry, vzájemné úcty a solidarity mezi našimi čtyřmi státy. Ve svém budoucím úsilí chceme i nadále směřovat k rozšiřování a upevňování vztahů uvnitř visegrádské skupiny, a to jak v rámci Evropské unie, tak i mimo něj, a prostřednictvím silné skupiny V4 chceme přispět dalšímu posilování Evropské unie,“ píše se v Pražské deklaraci.

Body deklarace:
- předsedové vlády V4 vyjádřili plnou podporu opatřením přijatým na úrovni EU s cílem účinněji chránit vnější hranice

- zopakovali svůj negativní postoj k migračním kvótám

- s příchodem jara očekávají, že tlak na EU opět stoupne. Je důležité se soustředit na hlavní příčiny migrace, včetně ukončení války v Sýrii

- pokud nebudou zavedena příslušná opatření při ochraně hranic a nezastaví se migrační proud, situace se může vymknout kontrole, což by ohrozilo základy EU. Zároveň by negativně ovlivnilo bezpečnost a stabilitu v oblasti Balkánu.

- premiéři V4 vyzvali k dosažení pokroku ve dvou oblastech. „Zaprvé k urychlenému přijetí pozice Rady k Evropské pohraniční a pobřežní stráži za nizozemského předsednictví zachovávající patřičnou rovnováhu mezi pravomocemi EU a suverénními kompetencemi členských států. Zadruhé k dosažení rychlých a přesvědčivých výsledků při provádění Společného akčního plánu Evropská unie - Turecko“.

- pro zastavení migračních toků je důležité bojovat proti organizovanému zločinu zapojenému do pašování lidí

- pokud spolupráce s Tureckem zůstane za očekáváním, měl by být připraven alternativní podpůrný plán. Měl by vycházet z existujících rámců unijní a bilaterální spolupráce a měl by využívat nástroje a agentury EU, včetně Frontexu

- země V4 deklarují poskytnout zemím západního Balkánu praktickou podporu

- role Řecka v kontrole a řízení migračních toků v balkánském regionu je zásadní. Případné opatření na vnějších hranicích západobalkánského regionu může přinést dopady na Řecko. Pokud by se tak stalo, bylo by nezbytné poskytnout Řecku podporu a asistenci včetně humanitární.

- premiéři podpořili Makedonii a další státy západního Balkánu v procesu rozšiřování EU

Podle autorů textu se Evropa přistoupením Česka, Slovenska, Polska a Maďarska sjednotila. Premiéři si prý ale uvědomují, že nebezpečí vzniku dělicích čar v Evropě stále přetrvává. „Proto jsme odhodláni aktivně a rozhodně předcházet a bránit vzniku takových nových hranic. Jsme přesvědčeni, že všichni naši evropští partneři sdílejí toto odhodlání a jsou připraveni společně s námi v tomto duchu pracovat,“ uvádí memorandum.

Usilujeme o vytvoření atmosféry partnerství, důvěry, vzájemné úcty a solidarity mezi našimi čtyřmi státy

Několikrát se v něm píše o potřebě posilování EU. „Jednoznačně prosazujeme rozšiřování Evropské unie jako nástroj pro šíření prostoru stability a prosperity,“ poznamenali premiéři. Považují prý za svou morální povinnost udržet dveře do EU otevřené i pro současné a budoucí kandidátské země. Chtějí proto pomoci zemím, které procházejí přechodným obdobím, jako například státům západního Balkánu a Východního partnerství.

Varují, že nedávný vývoj, „jehož společným jmenovatelem je ohrožení míru, bezpečnosti a prosperity občanů EU“, vyžaduje od EU společnou reakci. „Poučili jsme se z vlastních zkušeností o tom, jak nebezpečné může být oslabování evropské jednoty,“ zdůrazňuje dokument. Prohlubování evropské integrace je prý zcela zásadní. „Proto jsme rozhodnuti se aktivně podílet na jejím posilování a efektivním fungování. Chceme, aby Evropská unie byla silnější, a jsme přesvědčeni, že silná Evropská unie potřebuje silnou visegrádskou skupinu,“ dodali premiéři V4.

Summit V4 sledujte ONLINE:


Čtěte také:

Sobotka: Migračním krize potřebuje koordinovaný postup celé Evropy

Francie se postavila proti trvalému přerozdělování migrantů

Merkelová je před summity EU a V4 stále izolovanější

Fico před summitem V4: Přijímání uprchlíků si nenecháme diktovat

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud

Rakušané budou znovu volit prezidenta, rozhodl ústavní soud aktualizováno

Rakousky ústavní soud zrušil výsledky druhého kola prezidentských voleb. Své rozhodnutí odůvodnil nesrovnalostmi při sčítání hlasů. Volby velmi těsně vyhrál kandidát Zelených… více

Komerční prezentace
Mobilní web