Telička: S investicemi může přijít politický vliv Číny, vláda to musí řešit

Vláda by měla začít uvažovat o tom, jak nastavit strategii pro zahraniční investice ve strategických odvětvích, uvedl v souvislosti s blížící se návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR europoslanec Pavel Telička (nestr. za ANO). Podle Teličky by v této oblasti měla být jasně daná kritéria.

 Pavel Telička
26.3.2016 13:17   |  

U některých investic podle Teličky hrozí, že by státy, odkud peníze přicházejí, mohly uplatňovat i neekonomický vliv. „V tuto chvíli nikdo nepochybuje, že s každým investorem nebo kapitálem, který je ze země, kde je silná penetrace ekonomiky a politiky, přichází určitá míra vlivu,“ uvedl.

Podobná opatření podle Teličky nejsou diskriminační. „Ty podmínky musí být rovné a musí být nastavena kritéria a parametry, za kterých se bude investovat do některých strategických odvětví,“ řekl. Jde podle něj například o energetiku, komunikační či dopravní sítě.

Jen čínská investiční skupina CEFC Europe za posledních deset měsíců investovala v ČR 20 miliard korun, většinou do koupi podílů v tuzemských firmách.


Přečtěte si rozhovor s Olgou Lomovou: Čínské investice v Česku nevede obchodní zájem


Nyní má připraveny nové projekty za dalších zhruba 20 miliard, přičemž některé by měly být představeny během návštěvy čínského prezidenta v ČR.

Prezident Si Ťin-pching bude v ČR od pondělí do středy. Setká se s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Bohuslavem Sobotkou, předsedy Senátu Milanem Štěchem a Sněmovny Janem Hamáčkem či pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Zeman již dříve řekl, že v souvislosti s návštěvou očekává čínské investice v hodnotě 45 miliard korun a že k podpisu je připraveno asi 20 konkrétních dohod.


Čtěte také:

Na Evropské před návštěvou Si Ťin-pchinga visí čínské vlajky, Praha 6 protestuje

Zasadit strom, odhalit desku. Čínský prezident v Česku stráví dva dny

Čínský prezident v Praze podepíše dohodu o strategickém partnerství

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Na patnáct až dvacet nových provozoven odhadují majitelé Ovocného Světozoru potenciál cukrářské sítě pro franšízovou expanzi do velkých měst tuzemska. Ze strany partnerů si to… více

Komerční prezentace
Mobilní web