TOP 09 nabízí kapitalismus pro střední třídy | E15.cz

TOP 09 nabízí kapitalismus pro střední třídy

TOP 09 nabízí kapitalismus pro střední třídy
Miroslav Kalousek, nový předseda TOP 09
• 
ZDROJ: ČTK

Pavel Otto

Opoziční uskupení nepoleví v kritice Babiše a Zemana. Česko chce přimknout k tvrdému jádru Evropské unie.

Miroslav Kalousek má jako nový předseda TOP 09 od stranického sněmu silný mandát, přesvědčivě obstáli i kandidáti na místopředsedy. Vedení opozičního uskupení po odchodu Karla Schwarzenberga omládlo a jsou v něm tři ženy, jak si Kalousek přál. Partaj musí zastavit klesající preference, a proto ke kritice šéfa ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana přidá pozitivní témata – například kapitalismus se sociálním akcentem.

Česká republika podle Kalouska čelí bezprecedentnímu útoku na svobodnou společnost, stát není možné řídit jako firmu jediným osvíceným generálním ředitelem. „Na konci není nic menšího než omezení individuální svobody současně se vznikem korporátního a autokratického modelu řízení. Naším úkolem je zabránit oligarchizaci společnosti,“ prohlásil v téměř hodinovém projevu k delegátům. Nový lídr TOP 09 rovněž varoval před imperiálními ambicemi Moskvy, proti kterým pomůže jen směřování země k „tvrdému jádru Evropské unie“.

Strana odmítá xenofobní, rasistické a nesnášenlivé postoje a chce spolupracovat se všemi, kdo mají stejný cíl, tedy i s ČSSD. Jejím cílem je prosazovat stát, jenž bude co nejméně zasahovat do ekonomiky. Voličům nabídne kapitalismus pro střední třídy, který se osvědčil v západní Evropě. Kalousek přitom zdůraznil nutnost sociálního akcentu a uvedl, že v této oblasti se vyvaruje dřívějších chyb.

Kalouskovým zástupcem se stal Marek Ženíšek. Spolu s Helenou Langšádlovou, jež obhajovala funkci, byly místopředsedkyněmi zvoleny Markéta Adamová z Prahy a Jitka Chalánková z Olomoucka. V prosinci se má vyměnit také vedení poslaneckého klubu topky. Kalouska vystřídá František Laudát, který Adamové pomohl ke zvolení.

Adamová: Jen kritikou nezaujmeme
Poslankyně Markéta Adamová získala z kandidátek na místopředsedkyně TOP 09 nejvíce hlasů. Věnuje se sociální oblasti, zaměstnanosti a lidským právům.
Na co se soustředíte?

Chci s voliči mluvit o našem programu, návrzích řešení, vizích. Nabízíme spoustu dobrých věcí, ale neklademe na ně důraz. Poslední dva roky jsme se soustředili na kritiku vlády a prezidenta. K ní bychom měli přidat právě náš program, abychom byli spojováni také s pozitivními tématy. Zaměřím se na oslovování své generace, tedy mladších lidí.
Jak je chcete zaujmout?

Více mezi ně chodit, vést permanentní kampaň. Média jsou paralyzovaná tím, že je zčásti vlastní Andrej Babiš, a o naše pozitivní témata se nezajímají. U mladých hraje velkou roli to, že jsme součástí EU. Mnozí studovali v zahraničí, pracují tam.
Co spolupráce s ČSSD?

V obraně svobody a demokracie nebo v pohledu na migrační krizi s ní souhlasím. Nicméně v sociální oblasti si ji neumím představit, tam naopak musíme přidat na kritice. Navíc shodu v zahraniční politice a bezpečnosti nalezneme s křídlem premiéra Sobotky. S tím, které je nakloněno Hradu, nikoli.
Změní se TOP 09 s novým předsedou?

Odchod Karla Schwarzenberga nevnímám jako tragédii. I když je Miroslav Kalousek o něco pragmatičtější, žádná větší změna nenastane. TOP 09 bude dál prosazovat stát, který co nejméně zasahuje do života občanů a o ty potřebné se stará.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!