TOP 09 vráží v Praze klín mezi ODS a ČSSD

27.10.2010 7:09   |  

Tlak na uzavření velké koalice na pražském magistrátu je velký, jednání mezi ODS a ČSSD však začala úspěšně komplikovat TOP 09. Především – návrh koaliční smlouvy, po konzultaci s místopředsedou strany Miroslavem Kalouskem, včera předložila pouze občanským demokratům. Se socialisty načas přestane jednat.

TOP 09 podle pražského lídra Zdeňka Tůmy také nabídla ODS pět míst v jedenáctičlenné městské radě. „Personální obsazení je jejich věc,“ řekl Tůma.

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský je dotčen. „Nevím, co tím sledují, nijak nám to nevysvětlili,“ řekl. Jeho stranu rozladilo i to, že odcházející primátor Pavel Bém na projednávání rozpočtu hlavního města na příští rok pozval jenom pražského lídra TOP 09 Zdeňka Tůmu a jeho protějšek z ODS Bohuslava Svobodu. František Laudát, předseda regionální TOP 09, přesto odhaduje šanci na vznik velké koalice na magistrátu 70:30. „Mezi oběma stranami, tedy ODS a ČSSD, je až dojemná programová shoda, shodně se vyjadřují i v médiích,“ konstatoval Laudát.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný tvrdí, že ve hře jsou stále tři varianty: koalice ODS a ČSSD, koalice ODS a TOP 09 a také odchod občanských demokratů do opozice. „Dnes určitě odpověď znát nebudeme,“ uvedl s odkazem na večerní jednání regionální rady své strany. I Tůma se domnívá, že se s partnery sejdou začátkem příštího týdne.

Hulinský šance tipovat nechce. Nepřímým důkazem, že se jednání o velké koalici zadrhla, však může být i odklad jeho odjezdu za rodinou do Spojených států. „Pokud na dovolenou odcestuji, tak nejdřív příští týden v pondělí,“ konstatoval šéf pražských socialistů.

O povolební situaci v Praze má také v pátek jednat politické grémium ČSSD. A úřadujícímu předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi se stejně jako šéfovi ODS Petru Nečasovi možnost velké koalice na magistrátu nezamlouvá. „Nebyl by to dobrý signál pro celou sociální demokracii. Jednat o tom budeme,“ řekl. Sobotka však připouští, že stranická centrála nemůže Pražanům nic nařídit. Totéž platí pro ODS.

Sobotka je velkým zastáncem pražského volebního lídra Jiřího Dienstbiera mladšího. Ten stále opakuje, že uzavřít velkou koalici by byla fatální chyba. „Chtěli jsme neutěšené poměry v Praze změnit, ne je konzervovat,“ uvedl. Dienstbier, zastánce koalice s TOP 09, se však v posledních dnech dostal v regionální organizaci své strany do izolace.

Autor: Jana Havligerová, Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web