Tři rebelové složili mandáty. Daňový balíček podpoří všichni poslanci ODS

aktualizováno Revoltující poslanci ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr složili v souvislosti s vládním daňovým balíčkem mandát. Do dolní komory za ně mají nastoupit exposlanec Pavel Bohatec, náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek a Roman Pekárek, který byl letos v květnu nepravomocně odsouzen na šest let do vězení pro podezření z korupce.

Sněmovna bude o vládním daňovém balíčku, prováděcím zákoně k důchodové reformě a dalších zákonech vetovaných senátem či prezidentem zřejmě jednat ve středu.  (Foto ČTK)
7.11.2012 11:01   |  

Všichni poslanci ODS podpoří daňový balíček, důchodovou reformu a církevní restituce. Občanští demokraté budou mít takzvané dvouhvězdičkové, tedy prakticky závazné hlasování. Po jednání klubu to řekl jeho předseda Zbyněk Stanjura. ODS se ale také bude podle něho snažit přesvědčit souzeného Romana Pekárka, který má nově nastoupit do Sněmovny, aby se v budoucnu vzdal mandátu.

Nástup Pekárka do Sněmovny není pro ODS podle Stanjury jednoduchá situace, ze zákona má ale na mandát jako náhradník nárok. „My se ho budeme snažit přesvědčit, aby na poslanecký mandát rezignoval,“ uvedl Stanjura. V dnešním hlasování o důležitých předlohám by ale měl Pekárek koalici pomoci. Vstup Pekárka do poslaneck sněmovny odsoudili poslanci ČSSD, kteří před jeho poslaneckým slibem odešli ze sálu.

„Slib bude skládat člověk, který nepravomocným rozhodnutím soudu upřednostnil soukromý zájem před veřejným,“ uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Sociální demokraté podle něho odmítají Pekárkův slib přijmout. Zaorálek nového poslance také vyzval, aby se mandátu vzdal.

Anketa

Jste pro změnu DPH?

Ano, je nezbytné sazby zvýšit   3% Ne, zachoval(a) bych současný stav   9% Ne, DPH bych dokonce snížil(a)   88%

V anketě hlasovalo 1396 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Pekárek, Bohatec a Bernášek, se účastnili i jednání klubu ODS. Pro balíček zvedne ruku i Boris Šťastný (ODS), kterému vadilo zavedení dodatečného zdanění lidí s vyššími příjmy. Šťastný řekl, že ODS se na klubu zavázala, že se bude snažit prosadit zrušení této solidární daně spolu se zrušením takzvané superhrubé mzdy s koncem roku 2013.

„Fakticky to znamená, že má mnohaměsíční snaha tuto věc vygumovat z balíčku není možná, existuje ale jasný politický závazek, že ODS bude činit kroky, aby daň platila jen pro rok 2013,“ uvedl Šťastný.


Také čtěte:

Dobeš vystoupí z klubu VV, čelí prý kritice za podporu vládě

Vláda přežije


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web