Tři rebelové složili mandáty. Daňový balíček podpoří všichni poslanci ODS | E15.cz

Tři rebelové složili mandáty. Daňový balíček podpoří všichni poslanci ODS

Tři rebelové složili mandáty. Daňový balíček podpoří všichni poslanci ODS
Sněmovna bude o vládním daňovém balíčku, prováděcím zákoně k důchodové reformě a dalších zákonech vetovaných senátem či prezidentem zřejmě jednat ve středu. (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: čtk

ČTK, nos

Revoltující poslanci ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr složili v souvislosti s vládním daňovým balíčkem mandát. Do dolní komory za ně mají nastoupit exposlanec Pavel Bohatec, náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek a Roman Pekárek, který byl letos v květnu nepravomocně odsouzen na šest let do vězení pro podezření z korupce.

Všichni poslanci ODS podpoří daňový balíček, důchodovou reformu a církevní restituce. Občanští demokraté budou mít takzvané dvouhvězdičkové, tedy prakticky závazné hlasování. Po jednání klubu to řekl jeho předseda Zbyněk Stanjura. ODS se ale také bude podle něho snažit přesvědčit souzeného Romana Pekárka, který má nově nastoupit do Sněmovny, aby se v budoucnu vzdal mandátu.

Nástup Pekárka do Sněmovny není pro ODS podle Stanjury jednoduchá situace, ze zákona má ale na mandát jako náhradník nárok. „My se ho budeme snažit přesvědčit, aby na poslanecký mandát rezignoval,“ uvedl Stanjura. V dnešním hlasování o důležitých předlohám by ale měl Pekárek koalici pomoci. Vstup Pekárka do poslaneck sněmovny odsoudili poslanci ČSSD, kteří před jeho poslaneckým slibem odešli ze sálu.

„Slib bude skládat člověk, který nepravomocným rozhodnutím soudu upřednostnil soukromý zájem před veřejným,“

Pekárek, Bohatec a Bernášek, se účastnili i jednání klubu ODS. Pro balíček zvedne ruku i Boris Šťastný (ODS), kterému vadilo zavedení dodatečného zdanění lidí s vyššími příjmy. Šťastný řekl, že ODS se na klubu zavázala, že se bude snažit prosadit zrušení této solidární daně spolu se zrušením takzvané superhrubé mzdy s koncem roku 2013.

„Fakticky to znamená, že má mnohaměsíční snaha tuto věc vygumovat z balíčku není možná, existuje ale jasný politický závazek, že ODS bude činit kroky, aby daň platila jen pro rok 2013,“ uvedl Šťastný.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!