V Brně vyhrála ČSSD, bude jednat i s ODS

18.10.2010 7:48   |  

Sociální demokraté vedení primátorem Romanem Onderkou dosáhli v Brně prvního vítězství v komunálních volbách v jihomoravské metropoli od vzniku samostatné České republiky. Získali i největší podíl hlasů od voličů, zatímco pro ODS je letošní výsledek nejhorší od roku 1994. Místo v radě a post primátora ale sociální demokracie jisté nemá.

Podle politologa z Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka se na výsledku podepsaly dvě věci. První je rozštěpení pravice na ODS a TOP 09, které sociální demokracii pomohlo. „Druhým momentem je, jak šikovně si počínal současný primátor Roman Onderka (ČSSD),“ řekl deníku E15 Kopeček.

Onderka si pozici primátora před čtyřmi lety vydobyl zdatným vyjednáváním koalice. Volby v roce 2006 sice vyhrála ODS, čtyři strany včetně ČSSD se ale spojily proti ní.

Za jistých okolností by se nyní mohl podobný scénář opakovat. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by totiž většinu v 55místném zastupitelstvu měly a mohly by vítěze voleb do opozice poslat. Ve hře je i velká koalice ČSSD a ODS, neboť sociální demokraté hodlají jednat s každou stranou kromě komunistů, tedy i s občanskými demokraty. „Šance, že by se ODS mohla vrátit do nějaké koalice, tady je,“ míní Kopeček.

Jazýčkem na vahách bude zřejmě nováček brněnských voleb, TOP 09, která při své první účasti získala přes 14 procent hlasů a v pořadí stran skončila třetí. To, že by ČSSD mohla skončit mimo koalici, připouští i lídr kandidátky TOP 09 Irena Matonohová. „Preferujeme koalici pravice, jsme ale ochotni jednat se všemi demokratickými subjekty. Nemůžu vyloučit žádnou variantu,“ řekla deníku E15 Matonohová. Pojícím prvkem koalice by mohla být i snaha dokončit dvacetimiliardový projekt železničního uzlu a přesunu nádraží z centra.

Onderka: Priority jsou nádraží, stadion a dotace EU

Kontroverzní přesun nádraží, ale také městský okruh, fotbalový stadion, parkování nebo fondy EU. To jsou priority Brna, říká primátor Roman Onderka (ČSSD).

* E15: Co výsledek ČSSD v Brně nejvíce ovlivnilo?

Lidé si uvědomují změny, které se v Brně staly. Město se posunulo kupředu a obyvatelé si přáli ve změnách pokračovat. Myslím, že ocenili pozitivní kampaň, kdy jsme se zaměřili na prezentaci programu a nesnížili jsme se k napadání konkurentů.

* E15: S kým budete jednat o koalici? Je ve hře i varianta velké koalice s ODS?

Platí, že nebudeme jednat s komunisty, ale jinak jsme připraveni jednat se všemi demokratickými stranami. Při vyjednávání budeme respektovat pořadí dle umístění stran v komunálních volbách.

* Nebojíte se, že se ocitnete v situaci jako ODS před čtyřmi lety, kdy volby vyhrála, ale koalici nesestavila?

Jednání o podobě koalice stojí na samém startu. Na výsledek si budou muset občané ještě pár dnů počkat, i když se vyjádřili jasně pro sociální demokracii a její pokračování v čele radnice.

* E15: Do čeho by se mělo Brno pustit především? Do přesunu nádraží, městského okruhu, fotbalového stadionu či parkovacích domů?

Všechny tyto projekty musejí být prioritou budoucího vedení města. Přidal bych pokračování v úspěšném čerpání evropských fondů a odpovědné hospodaření s rozpočtem Brna.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web