Velvyslancem KLDR v Praze se stal syn zakladatele režimu Kim Ir-sena

E15 exkluzivně Severní Korea vyměnila svého velvyslance v Praze. Vedení mise se ujal Kim Pchjong-il, který byl před tím 17 let ambasadorem v Polsku a v mocenských strukturách Pchjongjangu patří mezi známé figury. Je totiž synem zakladatele stalinistického režimu a prvního vůdce KLDR Kim Ir-sena. Ten již na sklonku 70. let záměrně „uklidil“ Kim Pchjong-ila do Evropy, aby nemohl ovlivňovat politiku v zemi.

Bývalí vůdci KLDR Kim Ir-sen (vlevo) a Kim Il-Čong
22.1.2015 16:32   |  

Kim Pchjong-il na velvyslaneckém postu v Česku vystřídal diplomata Kwang Il-Ria, který úřad vedl od června 2011. O přesunu jedenašedesátiletého Kim Pchjong-ila z Varšavy do Prahy informovala jihokorejská média. Kim Pchjong-il se funkce nicméně plnohodnotně ujme až po předání pověřovacích listin prezidentu Miloši Zemanovi.

„V případě pana Kim Pchjong-ila k tomuto kroku prozatím nedošlo,“ dodala pro E15.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Chrištofová. Termín ceremonie Hrad zatím nezveřejnil. „O předávání pověřovacích listin budeme s předstihem informovat,“ uvedl pouze mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Kvůli uzavřenosti komunistického režimu v KLDR je možné o důvodech změny jen spekulovat. Podle Cheong Seong-janga z jihokorejského Sejongova institutu se zdá, že tento krok má Kim Pchjong-ilovi zabránit v budování mocenské základny kolem sebe, vzhledem k tomu, že na jedné pozici trávil dlouhých 17 let.


Nový severokorejský velvyslanec v ČR Kim Pyong-il býval údajně známým sukničkářem (na archivní fotografii vpravo).


Kim Pchjong-il zahájil diplomatickou kariéru v roce 1979, kdy nastoupil na ambasádu v tehdejší Jugoslávii. Pak už se stal velvyslancem postupně v Maďarsku, Bulharsku, Finsku a v roce 1998 v Polsku.

Na Kim Pchjong-ila zbyly „jen“ diplomatické posty v Evropě, protože u svého otce, zakladatele stalinistického režimu Kim Ir-sena, upadl kvůli svému nevázanému životu v nemilost. Údajně byl známým sukničkářem, který navštěvoval divoké večírky.

Nástupcem Kim Ir-sena v čele země se proto v roce 1994 stal Kim Pchjong-ilův poloviční bratr Kim Čong-il, nejstarší syn Kim Ir-sena z prvního manželství. Nynějšího nového ambasádora v Česku měl pak zakladatel totalitního režimu KLDR se svojí druhou ženou.

Kim Pchjong-il je údajně nadále považován za hrozbu pro severokorejské vlády, a to kvůli jeho fyzické podobě s otcem Kim Ir-senem. Podle různých zdrojů je stále pod drobnohledem zpravodajských služeb Severní i Jižní Koreje.

Sevekorejští diktátoři
Jméno Doba vlády Vztah ke Kim Pchjong-ilovi
Kim Ir-sen 1946 až 1994 Otec
Kim Čong-il 1994 až 2011 Bratr
Kim Čong-un Od roku 2011 stále ve funkci Synovec

Zdroj: Wikipedia


Čtěte také.

Odveta za hackerské útoky: Obama vyhlásil sankce proti KLDR

USA umístily v Japonsku další radar proti raketám z KLDR

Odveta za Obamovy „fámy“: KLDR pohrozila útoky na Bílý dům a Pentagon

Autor: David Vagaday

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web