Veřejné zakázky: z nové normy se stává paskvil | E15.cz

Veřejné zakázky: z nové normy se stává paskvil

Veřejné zakázky: z nové normy se stává paskvil
31. října 2011 • 09:02
Přetahovaná politiků o podobu nového zákona o veřejných zakázkách nebude mít vítězů ani poražených, většina návrhů předkládaných poslanci je nepromyšlená a špatně technicky připravená. A některé by dosavadní praxi ještě zhoršily, protože v jejich pozadí stojí lobbisté. To jsou hlavní výhrady Transparency International ke schvalování normy v dolní komoře parlamentu. Ta bude o předloze hlasovat už v závěrečném třetím čtení.

„Nechceme v zákoně o veřejných zakázkách žádné nepřipravené pozměňovací návrhy na poslední chvíli. Jeho ideální podoba byla ta, kterou schválila vláda,“ reagoval na otázky deníku E15 ředitel protikorupční organizace David Ondráčka.

Změn, o něž dva sněmovní výbory vládní předlohu doplnily, jsou ale přes dvě stovky, další pak podali poslanci. TOP 09 se připojila k opoziční ČSSD s požadavkem, aby každá firma ucházející se o zakázku nad 250 tisíc korun povinně zveřejnila všechny své vlastníky a spoluvlastníky a zároveň majitele svých subdodavatelů včetně osob, které se na zakázce budou podílet. „Požadujeme, aby prošel pozměňovací návrh, který umožní identifikovat i subdodavatele. Bez něj zákon k žádné větší transparentnosti nepomůže,“ řekl šéf socialistů Bohuslav Sobotka.

Zveřejňování vlastníků u vítězů státních zakázek narazilo na odpor firem

S požadavky, aby se uchazeči o veřejné zakázky i jejich subdodavatelé museli „svléknout do naha“, souhlasí i členka občanského sdružení Veřejnost proti korupci a bývalá politička Hana Marvanová.

Rovněž sbor vládních poradců NERV doporučil, aby bylo zajištěno jasné rozkrytí vlastnické struktury těch, kteří čerpají veřejné peníze. Transparency International ale namítá, že návrh je nekvalitní. „Bohužel je legislativně špatně napsaný a k zamýšlenému cíli nevede. Většina pozměňovacích návrhů je kontraproduktivní,“ konstatoval Ondráčka.

Co má zákon zrušit a změnit

Například ruší současný systém neblaze proslulých losovaček. Snižuje také limity pro zakázky malého rozsahu, u stavebních zakázek do šesti milionů korun nejdříve na tři miliony, potom na jeden milion, u podlimitního řízení z 20 milionů na 10 milionů. Zavádí povinnost uveřejňovat hodnotící protokol, smlouvu i skutečně uhrazenou cenu. Norma rovněž nově stanovuje institut významné zakázky nad 300 milionů. U nich bude třeba předložit oponentní posudek a následně je bude schvalovat vláda.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!