Vláda dá miliardy na zlepšení digitální gramotnosti Čechů | E15.cz

Vláda dá miliardy na zlepšení digitální gramotnosti Čechů

Vláda dá miliardy na zlepšení digitální gramotnosti Čechů
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Novák, Euro E15

ČTK

Vláda chce do roku 2020 vynaložit s přispěním fondů EU na zvýšení digitální gramotnosti Čechů kolem sedmi miliard korun. Je to jeden z devíti kroků Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu, který dnes schválila vláda. Cílem materiálu je shrnout hlavní opatření, která napomohou rozvoji tuzemské digitální ekonomiky, a to jak z hlediska národních faktorů, tak i iniciativ na úrovni EU.

Stát by se měl zasadit o lepší implementaci výuky práce s výpočetní technikou, internetem a elektronikou na školách a zároveň i podpořit rekvalifikační kurzy ke zvýšení digitální gramotnosti občanů.

Akční plán stanovuje aktivity pro rozvoj digitální ekonomiky v příštích třech až pěti letech. Plán mimo jiné počítá s dobudováním vysokorychlostních internetových sítí, posílení kybernetické bezpečnosti a zavedením plně elektronické komunikace s úřady s vyšším využitím otevřených dat stání správy.

Digitalizace ve výrobě i lepší prostředí pro technologické firmy

Česko se má rovněž zaměřit na digitalizaci průmyslové výroby, vytvořit příznivé prostředí pro začínající technologické firmy, tzv. start-upy, ale také provede analýzu dopadů digitalizace na zaměstnanost. Česko má být aktivní při projednávání legislativy spojené s digitální agendou v EU a spolupracovat s dalšími zeměmi s podobnými záměry na podporu růstu digitální ekonomiky.

Akční plán pro rozvoj digitálního trhu navazuje na strategii Digitální Česko 2.0, jejímž plněním se vláda zabývala minulý týden. „Digitalizace přinese další impulz pro ekonomický růst a vznik nových pracovních míst. Plán podporuje dobudování vysokorychlostních sítí a rozvoj elektronické veřejné správy, digitálního průmyslu, digitálních kompetencí občanů a elektronické obchodování,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Spor vnitra a průmyslu

Právě kvůli podpoře rozvoje sítí nové generace se v minulých měsících dostaly do sporu ministerstva průmyslu a obchodu a vnitra. Oba resorty se chtějí na rozdělování 14 miliard korun z evropských fondů podílet. Podle hlasů z trhu nahrávala chystaná pravidla pro přidělování peněz ze strany MPO velkým firmám, vnitro zase chtělo využít státní Českou poštu.

Akční plán reaguje na evropskou Strategii pro jednotný digitální trh, kterou vydala Evropská komise letos v květnu, a připravuje půdu ČR na budoucí projednávání digitální agendy v Bruselu.

Česká internetová populace čítá přes 6,8 milionu osob. Dopad internetové ekonomiky, tedy činností přímo spojených s internetem, odpovídá zhruba třem procentům HDP. Nepřímo pak tvoří téměř deset procent HDP.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!