Vláda odsunula všechny důležité kroky na příští rok

Poslední letošní zasedání kabinetu Petra Nečase nepřineslo žádný posun v klíčových návrzích zákonů nebo rozhodnutích, jako jsou církevní restituce nebo pomoc eurozóně. Vláda včera projednávání většiny bodů přerušila a bude se jimi zabývat až po Novém roce.

 Petr Nečas
22.12.2011 6:38   |  

Návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi předkládá nová ministryně kultury Alena Hanáková (STAN). Podle dostupných informací se však teprve musí s důležitým textem seznámit. Jeho paragrafové znění připravil Hanákové předchůdce Jiří Besser (STAN).

Podobně dopadlo už podruhé přerušení jednání o pomoci eurozóně, tedy půjčce pro Mezinárodní měnový fond. Z návrhu dohody, která má přispět k řešení dluhových problémů eurozóny, byla částka 3,5 miliardy eur (zhruba 90 miliard korun) za Česko vypuštěna.


Čtěte také: Kalousek: Česká půjčka MMF nemusí být 90 miliard, bude se dál jednat


Země na pondělní telekonferenci ministrů financí EU upozornila na to, že podmínky půjčky by byly pro státy mimo eurozónu méně výhodné, protože by musely poskytnout vlastní devizové rezervy. „O české půjčce se bude dál jednat,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle premiéra se vláda v této věci necítí být pod časovým tlakem.

Podle očekávání ministři definitivně zrušili kritizovaný tendr na odstranění starých ekologických zátěží za desítky miliard. Vláda rozhodla, že ani jeden ze tří uchazečů v soutěži nezvítězil. Nedoporučující stanovisko svého úřadu tlumočil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už v polovině října. Zdůraznil přitom, že kabinet jako celek může zaujmout jiné stanovisko. Vyjádření předsedy vlády ale nic podobného nenaznačovalo. „O ekologické zakázce jsem měl vždy pochybnosti. Zveřejněné ceny tyto pochybnosti nejenom nerozptýlily, ale posílily,“ konstatoval Nečas. Ministři se rovněž dohodli na návrhu novely stavebního zákona. Ta má například změnit postavení veřejnosti ve stavebním řízení. Lidé tak budou moci připomínkovat návrhy územních plánů už v takové fázi úředního procesu, kdy to dosud možné nebylo. Změna má zároveň posílit pozici vlastníků pozemků dotčených územním plánem.

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web