VV tlačí na změny ve vládě, část strany chce do opozice

28.5.2011 19:31   |  

První den rokování Věcí veřejných nic nezměnil na jejich dosavadních požadavcích. Nejmenší koaliční strana nadále žádá „důstojné místo" ve vládě, jinak prý odejde do opozice. Po uzavřené části celostátní volební konference VV to řekli jejich předseda Radek John a místopředsedkyně Karolína Peake a Kateřina Klasnová. Ti chtějí o změnách v kabinetu Petra Nečase jednat už příští středu na schůzce K9. ODS a TOP 09 však už několikrát zopakovaly, že v současnosti jsou pro ně prioritní reformy.

Nespokojenost s tím, že místo původních čtyř ministrů mají VV jen dvě vládní křesla, dává stranické vedení najevo zejména po dobrovolném odchodu Johna z postu vicepremiéra pro boj s korupcí. Véčkaři by měli zájem o rezort spravedlnosti, aby prosadili co nejvíce ze svého protikorupčního programu. To je podle nich možné pouze na ministerstvech vnitra, které musel John po nátlaku Nečase opustit, nebo spravedlnosti.

„Ohledně ministerstev jsme nic neřešili,“ uvedla dnes Peake. Poznamenala, že pokud dostane nabídku vládního křesla, bude ji zvažovat. Nevyloučila, že by to mohla být ona, kdo by rezort spravedlnosti řídil.

„Vzhledem k mému právnickému vzdělání a také proto, že jsem předsedkyně ústavně-právního výboru sněmovny, jsou podobné úvahy logické,“ řekla deníku E15 Peake. Zároveň odmítla, že by „lačnila po vládních funkcích“ „Podobnou nabídku jsem odmítla už vloni. Tím ale nechci říci, že nějakou novou bych nezvažovala. Chci zůstat v politice,“ dodala Peake. Nečas však o výměně Jiřího Pospíšila, který je zároveň mistopředsedou ODS, nechce slyšet.

Někteří delegáti dokonce hovořili o možném návratu Johna na ministerstvo vnitra. „Rozhodně nebudu v této vládě, nechci tam být,“ rezolutně prohlásil při příchodu na konferenci šéf véčkařů. Později však připustil, že pro rekonstruovaný kabinet by to platit nemuselo. „Nikdy neříkej nikdy,“ poznamenal bez bližších podrobností John.

„Diskuse o obsazení postů ministrů bude na K9. Nechceme vzkazovat svým koaličním partnerům přes média to, o čem se budeme bavit za zavřenými dveřmi,“ uzavřela spekulace o případných personálních změnách Klasnová.


Čtěte také: Nečas hrozí: VV půjdou z vlády


Sílí volání po odchodu do opozice

Neformální lídr a hlavní vyjednavač VV Vít Bárta měl na uzavřeném jednání delegátům říci, že strana musí ve vládě získat to, co jí podle koaliční smlouvy náleží, jinak přestane vládu podporovat. John k tomu později uvedl, že Bárta „mluvil z hlavy“, podle něj šlo možná o únik projevu, který nebyl přednesen.

Úvahy o odchodu VV do opozice, odkud by menšinovou vládu při některých hlasováních podporovaly nezněly poprvé. Zhruba před měsícem a půl, kdy musel John nedobrovolně opustit rezort vnitra, takové řešení navrhovala i Peake.

Bárta Nečasovi připomněl, že při dubnové vládní krizi VV ustoupily. „Slíbil rekonstrukci vlády. Změny ale v kabinetu nejsou vidět ani o nich není slyšet, premiér hovoří jen o nutnosti reforem,“ poznamenal neformální lídr strany.

„Budeme diskutovat o celkové situaci v koalici. Co se týče personálních změn, záleží na premiérovi. Řekl, že koncem června udělá to či ono,“ řekl tento týden E15 místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka. „Pokud se budeme bavit o personáliích, můžeme to dělat v přesčasových hodinách.

Rozhodně ale nesmí utrpět samotná koaliční práce, tedy prosazování vládního programu a reforem,“ dodal k požadavkům VV předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

I když je podle Peake nálada na konferenci radikální, dvoudenní rokování véčkařů podle ní o případném odchodu do opozice nerozhodne. V neděli mají delegáti potvrdit ve funkci John a pět místopředsedů VV. Vedle Peake a Klasnové se jimi mají nově stát poslanci Dagmar Navrátilová a Milan Šťovíček a teplický zastupitel Tomáš Jarolím.

Příznivci VV budou mít menší vliv

Delegáti se dnes na uzavřeném jednání dohodli na změně stranických stanov, které omezí vliv registrovaných příznivců. Referenda nebudou až na výjimky pro VV závazná, jen doporučující. Funkční období předsedy zůstává dvouleté, druhou možností bylo je o rok prodloužit. Zároveň se změní struktura vedení strany, nově bude vytvořena struktura krajská.

„Do října bychom měli ustavit jednotlivé krajské orgány a řídit se novými stanovami,“ uvedla Peake. Podle další místopředsedkyně Kateřiny Klasnové pro nové stanovy hlasovala drtivá většina delegátů, konkrétně 197 ze 199 přítomných.

Autor: Pavel Otto, Hradec Králové

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web