Vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách se zřejmě omezí

Vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách se zřejmě omezí. Doplatek by měl podle vládní novely zákona o hmotné nouzi poskytovat stát provozovatelům ubytoven na prostor, nikoli na počet lidí žijících v jednom bytě. Výše nájemného má být maximálně podle částky v místě obvyklé. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes Sněmovna schválila. Zároveň stanovila požadavky na byty kvůli vyplácení doplatku, budou moci být i v rekreačních objektech.

 Ubytovna (ilustrační foto)
24.9.2014 20:15   |  

Novelu, která má zabránit přeplácení nákladů na bydlení v ubytovnách ve prospěch jejich provozovatelů, nyní dostane k projednání Senát. Pravděpodobně ji schválí vzhledem k tomu, že navrhl podobnou úpravu.

Sněmovna do předlohy zapracovala návrh předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, který na popud moravskoslezských obcí doporučil doplatek vyplácet provozovateli ubytovny jen se souhlasem příslušné obce. Pomoci by to podle Stanjury mohlo například Přerovu, který by jinak musel za 40 milionů korun koupit jeden z místních hotelů, aby zabránil jeho vlastníkovi v přeměně na ubytovnu. Poslanci naopak odmítli návrh Adolfa Beznosky (ODS), podle něhož by maximální výše příspěvku na bydlení v ubytovnách nesměla převýšit 1000 korun na lůžko.

Výbor doporučil zmírnit vybrané požadavky

Sněmovní sociální výbor doporučil ve vládní předloze zmírnit některé stavebně-technické požadavky na rekreační objekty, aby na doplatek dosáhli vlastníci těchto objektů, pokud je užívají k trvalému bydlení. Podle poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové to bude ale zneužíváno k pronajímání zahradních domků a chatek. Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák namítl, že změna se bude týkat pouze lidí v hmotné nouzi, kteří už v těchto chatkách bydlí a jsou jejich vlastníky. Podle nynějšího zákona na dávky nemají nárok a navrhovaná úprava to má změnit.

Vláda chce předlohou zamezit vyplácení nepřiměřených doplatků na bydlení v nevyhovujících prostorách, uvedla ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ubytovny budou muset dodržovat určité standardy. Zpřísnit se má posuzování hmotné nouze pro přiznání doplatku, řízení o něm se má naopak zjednodušit. Zruší se taky časové omezení pro poskytování dávky.

Počet lidí s doplatkem na bydlení a objem vyplacených peněz se v posledních letech zvyšoval. V roce 2011 bylo 24.400 příjemců, stát vydal 850 milionů korun. Loni už bylo příjemců 65.100 a objem vyplacených peněz vzrostl na 2,8 miliardy korun.


Čtěte také:

Velcí developeři plánují bydlení pro seniory. Bez dotací to ale nepůjde

Hrozí kolaps? MMF bije na poplach kvůli globálnímu růstu cen bydlení

Koupě nebo pronájem? Investice do vlastního bydlení se vyplatí, tvrdí průzkum

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web