Vznik pražské vlády je otázkou dnů

12.11.2010 7:26   |  

Vzniku metropolitní vlády nebrání žádná formální překážka. Volební výsledky v Praze platí, potvrdil včera Městský soud v Praze. Konečná koaliční dohoda se dá očekávat v řádu dnů, ODS si na ano pro koalici s TOP 09 dala čas do pondělního večera. Ztrácí tím exkluzivitu pro jednání s vítězem. Lídr TOP 09 Zdeněk Tůma začne jednat i s ČSSD.

Stížnost malých politických stran, které se cítí poškozeny rozdělením Prahy na více volebních obvodů, soud zamítl. „Městský soud v Praze rozhodl o žalobě Strany zelených, Věcí veřejných, SNK ED a dalších navrhovatelů. Návrh na vyslovení neplatnosti voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy se zamítá,“ uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Nové dělení Prahy na sedm obvodů vymyslela letos v červenci ODS, jež se obávala o svůj volební výsledek, malé strany se tak do zastupitelstva vůbec nedostaly. Zelení se ale nehodlají vzdát, obrátí se na Ústavní soud.

TOP 09 se obrátila na ČSSD

Schwarzenbergova TOP 09, která s převahou vyhrála pražské volby, už má dost kličkování pražských občanských demokratů. „Začneme jednat i se sociální demokracií,“ oznámil včera volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma. Předsedu pražské ODS Borise Šťastného ztráta exkluzivity při jednání zaskočila, připustil dokonce, že by občanští demokraté mohli skončit v opozici.

Tůma oznámil, že se telefonicky spojí s předsedou pražské organizace ČSSD Petrem Hulinským. Výsledek: Kompletní vyjednávací tým sociální demokracie se sejde s TOP 09 dnes.

Vyjednávací týmy TOP 09 a ODS se sice podle plánu znovu sešly, nedospěly však k žádnému závěru. O tom, zda půjde na magistrátu do koalice s TOP 09, se vedení pražské ODS spolu se zastupitelským klubem rozhodne až v pondělí. Vítěz pražských voleb to vzal na vědomí a rozhodl se, že nejpozději dnes předá návrh koaliční smlouvy také sociálním demokratům. Šťastný, jak řekl, očekával, že občanští demokraté dostanou prostor pro jednání svých orgánů a jejich exkluzivita potrvá. Tůma mu obratem odvětil, že ODS už koaliční nabídku sociální demokracii dala. „V pondělí chceme od regionální organizace definitivní mandát. Návrh koaliční smlouvy s TOP 09 je až na drobnosti akceptovatelný. Pokud by ODS řekla ano, bude se dál jednat o rozdělení křesel v radě a jednání nedostane žádný jiný směr,“ vysvětloval zvolený postup volební lídr pražské ODS Bohuslav Svoboda.

Nabídku, kterou dá TOP 09 socialistům, odmítl Tůma komentovat. „Bude to ale nabídka, kterou považujeme za dobrou,“ prohlásil. Šéf pražské TOP 09 František Laudát ve středu dokonce mluvil přímo o velkorysé nabídce. I z toho prohlášení plyne, že TOP 09 nebude klást sociální demokracii například žádné personální požadavky, Hulinský by pak mohl obsadit jedno z nejdůležitějších křesel v pražské vládě, například prvního náměstka.

Regionální rada ODS a zastupitelé se měli původně sejít už včera. Šťastný odklad zdůvodnil tím, že občanští demokraté teprve ve středu vpodvečer dostali od TOP 09 analýzu, jak postupuje v sestavování koalic v městských částech Prahy, a tak tento dokument ještě nestihli prostudovat. Zasedání má být v pondělí v pět hodin odpoledne, o dvě hodiny později se chce ODS sejít s TOP 09.

Z návrhu koaliční smlouvy pro ODS

Řízení města

Zpracování a naplňování projektu úsporné radnice, který naváže na provedené personální a organizační audity. Obsazování významných řídících postů lidmi, u nichž základním kritériem jejich jmenování bude profesní, morální a občanská způsobilost.

Rozvoj města

Revize a změna přístupu k celoměstsky významným změnám stávajícího územního plánu. Přepracování stávajícího konceptu územního plánu, jeho metodiky a celého systému územního rozvoje. Vyvinout maximální úsilí k vypracování nového územního plánu hlavního města Prahy nejpozději do konce roku 2014.

Ekonomika města

Při případné změně rozpočtového určení daní vyvinout maximální úsilí k zachování příjmů hlavního města s vědomím jeho významu pro celou ČR a s ohledem na jeho podíl na tvorbě hrubého domácího produktu země.

Personální složení

primátor: TOP 09
I. náměstek primátora: ODS
náměstek: ODS
náměstek: TOP 09
náměstek: TOP 09
radní: 3x TOP 09
radní: 3x ODS
předseda kontrolního výboru – nejsilnější opoziční strana
radní: TOP 09
radní: TOP 09
předseda kontrolního výboru: nejsilnější opoziční strana
předseda finančního výboru: dle portfolií v RHMP
další výbory dle portfolií v RHMP.

Autor: Jana Havligerová, Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Flotila tramvají s českým rodokmenem v americkém Seattlu se do dvou let výrazně rozroste. Tuzemský dodavatel Inekon očekává brzký podpis opce na deset až patnáct tramvají s… více

Mobilní web