Weboví recesisté chtějí přivést Jana Fischera na mizinu | E15.cz

Weboví recesisté chtějí přivést Jana Fischera na mizinu

Weboví recesisté chtějí přivést Jana Fischera na mizinu
Jan Fischer neprojevil zrovna příliš mnoho ekonomického důvtipu, když si zřídil transparentní účet u banky s nemalými bankovními poplatky.
• 
ZDROJ: Profimedia

Miloslav Hamřík

Mezi Čechy značně neoblíbený bankovní poplatek za příchozí platbu chtějí někteří internetoví recesisté využít k tomu, aby s pomocí banky odčerpali peníze kandidátovi na prezidenta Janu Fischerovi.

Transparentní účet Jana Fischera je zřízen u Raiffeisen banky, která si za každou přijatou platbu odečte sedm korun. V úterý došla na tento účet první finanční podpora ve formě jedné koruny. Ve středu se našli i tací, kteří Fischerovi poslali pouhý halíř, neboť bankovní systémy takovou platbu umožňují. Za tyto dva dny tak získal Fischer 2 koruny a 3 halíře a zaplatil bance 28 korun na poplatcích.

Tým Jana Fischera se na internetu nechal slyšet, že pokud přispěvatelé neuvedou datum narození a adresu trvalého bydliště, musí dle zákona o přímé volbě prezidenta republiky příspěvek vrátit. I za takovou transakci si ovšem Raiffeisen bank účtuje poplatek. Celkově by tak prezidentského kandidáta mohla přijatá a vrácená koruna vyjít na 13 korun (banka si účtuje 6 korun v případě převodu ve prospěch korunového účtu vedeného v jiné bance v ČR).

Výzva k platbě jedné koruny na účet prezidentského kandidáta se již objevila na Facebooku i na českém Twitteru spolu s hashtagem #pošletekorunufišerovi. Deník Aktuálně.cz ale již dříve informoval, že tým Jana Fischera jedná s českou pobočkou Raiffeisen banky o prominutí poplatků.

Podle jednoho z blízkých spolupracovníků Jana Fischera se s bankou domluvili. Zdálo se tak, že hrozí, že by banka odpuštěním těchto poplatků prezidentského kandidáta zvýhodnila před jinými svými klienty. Ukázalo se ovšem, že od prvního listopadu banka změnila ceníky. Tým Jana Fischera to ostatně potvrdil na Facebooku: „Dovolujeme si Vás pouze upozornit, že příchozí platby na náš účet jsou od 1. 11. od poplatků osvobozeny.“

O podivuhodné vstřícnosti českých bank mohou mluvit ale i jiní političtí kandidáti. Například ti, kteří si založili transparentní účet u České spořitelny. Miloš Zeman, Přemysl Sobotka i Karel Schwarzenberg jsou jediní lidé na světě, kterým tato banka možnost otevření transparentního účtu umožnila. Z jejich výpisů navíc plyne, že prezidentští kandidáti bankovní poplatky neplatí.

Autor: Miloslav Hamřík
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!