Za rok zas. Ministerstvo urychlí čerpání dotací na kotle

Ministerstvo životního prostředí chce výrazně urychlit čerpání peněz na výměnu kotlů. Druhá výzva dotace by tak mohla být vypsána už na začátku příštího roku, potvrdil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kraje si v ní znovu rozdělí tři miliardy korun. Česká republika získala v rámci Operačního programu Životní prostředí na výměnu kotlů devět miliard. Rozděleny budou ve třech výzvách. Kraje začaly žádosti v rámci první výzvy přijímat v uplynulých týdnech.

 Kotelna
1.2.2016 11:02   |  

Ministerstvo původně předpokládalo, že současná výzva poběží do konce příštího roku. I díky velkému zájmu lidí o dotace se ale vypsání druhé výzvy může podle ministra významně urychlit. „Za ministerstvo životního prostředí máme ambici, aby ty peníze byly co nerychleji mezi lidmi,“ řekl Brabec.

Pokud kraje budou schopny zpracovat žádosti rychle, ministerstvo podle něj udělá všechno pro to, aby rychle vyhodnotilo pro Evropskou komisi letošní první výzvu. „Pokud všechno dobře půjde, tak věřím, že bychom možná o rok mohli zrychlit postup, takže novou výzvu bychom mohli vypsat už na počátku příštího roku,“ uvedl Brabec. Devítimiliardová dotace by měla stačit na výměnu zhruba sto tisíc starých kotlů.

Příděl krajům bude stejný

Částka pro jednotlivé kraje by podle Brabce měla i v následujících dvou výzvách zůstat pro všechny kraje stejná. Například Moravskoslezský kraj tak získá třikrát téměř půl miliardy korun, Ústecký kraj třikrát 162 milionů korun. „Jediný důvod, který by to mohl změnit, by byl, že by nějaký kraj peníze nevyčerpal. Potom by se stejným klíčem rozdělovaly ty prostředky mezi ostatní kraje,“ dodal Brabec.

Ministerstvo vydalo seznam kotlů, na které se dotace vztahuje. „Výrobců jsou desítky, protože jsou to kotle od uhlí přes čistou biomasu, po kombinované kotle, kondenzační kotle, tepelná čerpadla. Určitě to neskončí tak, že by došly kotle. Není to jen o českých výrobcích, je to i o evropských výrobcích,“ řekl Brabec. Dodal, asi třetina lidí má zájem o kombinované kotle na uhlí a biomasu.

Kraje začaly žádosti o dotace přijímat většinou minulý týden. Například v Ústeckém kraji bylo za první týden podáno přes 500 žádostí. Od dnešního rána žádosti přijímají i úředníci v Moravskoslezském kraji. Zájem o dotaci je tam mimořádný. Někteří žadatelé čekali před krajským úřadem od neděle.


Čtěte také:

Přes noc ve frontě na úřad. Zájem o dotace na výměnu kotlů je velký

o dotace na výměnu kotlů přišlo na kraj žádat na 150 lidí

Plynaři pomohou s kotlíkovou dotací

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web