Za zrušený druhý pilíř zřejmě žádné kompenzace nebudou

Až čtvrt miliardy by mohlo stát zavedení a následné zrušení druhého pilíře penzijní reformy. Jeho zrušení ale nese riziko, že systém někdo zneužije nebo později se bude chtít se státem soudit o ušlý zisk, varoval bývalý ministr práce Jaromír Drábek. Premiér Bohuslav Sobotka však s žádnými kompenzacemi pro penzijní společnosti nepočítá.

Ilustrační foto
31.8.2014 16:29   |  

„Druhý pilíř omezili na Slovensku, znárodnili v Maďarsku a takřka celý znárodnili v Polsku, ale nezaznamenal jsem, že by slovenská, maďarská nebo polská vláda poskytovala nějaké finanční podobné finanční kompenzace těm, kteří provozovali tyto fondy. A ve všech těchto zemích to byly také zcela soukromé společnosti,“ uvedl Sobotka v České televizi.

Navíc ČSSD ještě v opozici podle něj postupovala velmi transparentně, když veřejně oznámila, že v případě úspěchu ve volbách druhý pilíř zruší. Sobotka o tom v osobním dopise také informoval finanční skupiny, které o zřízení fondů uvažovaly. „Je to otázka jejich podnikatelského rozhodnutí, za které stát nemůže nést rozpočtovou odpovědnost,“ dodal.

Premiér také podporuje rychlejší postup při zrušení druhého pilíře k roku 2016. „Peníze potřebujeme ušetřit, druhý pilíř je vyvádí z průběžného systému, jde o několik set milionů korun ročně,“ upozornil Sobotka.

Střadatelům se vrátí minimálně vklad

Z rušeného druhého důchodového pilíře by střadatelé měli dostat zpět aspoň takovou částku, jakou do něj vložili. Pokud by vyplácená suma měla být kvůli slabým výnosům nižší než vklad, měl by lidem rozdíl dorovnat stát. Ten by měl podle názoru odborné důchodové komise počítat i s případnou úplnou náhradou výdajů za zavedení a zrušení systému pro penzijní společnosti. Ve druhém pilíři by nemělo být možné spořit od začátku roku 2016, své peníze by měli lidé dostat zpět do konce roku 2016.

Pilíř Nečasova kabinetu
Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Od loňska mohou lidé přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Využilo toho kolem 83 tisíc lidí. ČSSD ještě jako opoziční strana avizovala, že po svém nástupu do vlády druhý pilíř zruší. Nynější kabinet sociálních demokratů, ANO a lidovců se k tomu zavázal v koaliční smlouvě.

Čtěte také:

Penzijní fondy čeká slučování

Vladimír Bezděk: Je tu jasné politické zadání, aby byl druhý pilíř zrušen

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web