Zahradil: Evropská politika české vlády je v rukou Prouzy a úředníků

Evropskou politiku české vlády má podle prvního místopředsedy ODS Jana Zahradila zcela v rukou státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který si pro instrukce jezdí do Berlína. Ukazují to podle něj uniklé e-maily premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Prolomení soukromého e-mailu Sobotky považuje Zahradil za skandální. Další politici mluví například o nechutném útoku.

Jan Zahradil
6.1.2016 16:07   |  

Zahradil označil uniklé skutečnosti ze Sobotkovy komunikace za možná ještě děsivější než útok hackerů. Ukazují totiž podle něj na zásadní vliv Prouzy a dalších nevolených úředníků. „Není proto divu, že česká vláda ve všem kopíruje berlínsko-bruselský federalistický kurz, včetně přijetí eura nebo povinného přerozdělování migrantů,“ míní druhý muž ODS.

Potvrdilo se podle něj také to, že Sobotka věděl minimálně týden dopředu, že o povinných kvótách se na summitu v Bruselu v září loňského roku bude hlasovat a že při hlasování Česko prohraje. „Veškeré jeho silácké řeči o odmítnutí kvót byly tedy jen divadlem pro veřejnost, ve skutečnosti jel Sobotka na summit poslušně prohrát,“ poznamenal také Zahradil.

Většina politiků se ke komentování kauzy kolem prolomení Sobotkova e-mailu staví o poznání zdrženlivěji. „Cizí korespondenci nečtu, natož takovou, která byla ukradena,“ napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala. „Útok na premiérův e-mail je nechutný. Ještě více pak mediální pitvání jeho emailů, podobně jako zveřejnění Nečasových intimností z odposlechů,“ uvedl na twitteru zase místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Babiš: hacknutí mailu premiéra je skandální

Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je skandální, že někdo nabourá e-mail premiéra. Připomněl, že předseda české vlády není prvním státníkem, jehož soukromé pošty se zmocnili hackeři. „My bychom se z toho měli poučit a minimálně ministry a přední představitele státu proti těmto kyberútokům pořádně zabezpečit,“ reagoval Babiš.

Sobotkův stranický kolega a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier taktéž odsoudil porušení premiérova soukromí. „Zveřejňování soukromé korespondence, ať už skutečné nebo domnělé, je ohavnost,“ uvedl. „Policie by měla věc vyšetřit a vůči takto se chovajícím osobám vyvodit důsledky v rovině trestněprávní včetně zabránění v pokračování trestné činnosti,“ dodal.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) napsala, že se sama v minulosti stala obětí serveru White Media, který zveřejnil Sobotkovy e-maily. Už řadu let tak vše, co posílá soukromým nebo pracovním e-mailem, považuje za potenciálně veřejné.


Čtěte také:

Na Sobotku opět útočí hackeři. Ovládli jeho e-mail

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web