Zákon na prokazování původu majetku bude v září, slibuje Babiš

Zákon, který by upravil prokazování majetku a jeho případného zabavení, chce mít ministerstvo financí (MF) do konce září. O tématu dnes jednala vláda, na jeho detailech se ovšem neshodla.

 Andrej Babiš
6.8.2014 19:09   |  

Ministerstvo v analýze zvažovalo řešení, jak prokazovat původ majetku, a původně se přiklánělo k využití zvláštních soudních řízení. Další možností jsou daňová řízení. Ta dnes ministr financí Andrej Babiš i premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci označili za prioritní řešení.

Ministerstvo financí podle Babiše do konce září předloží do připomínkového řízení návrh zákona k prokazování původu majetku a následně se k němu budou moci jednotlivá ministerstva vyjádřit. „Cílem je, aby tento institut fungoval od ledna 2016,“ uvedl Sobotka. ČSSD podle něj preferuje rozšíření pravomocí finanční správy.

„K prověřování původu majetku a jeho odčerpávání lze přistoupit v principu dvěma základními cestami - soudní nebo daňovou. Přitom není vyloučena i kombinace obou variant,“ uvádí materiál MF.

Konfiskace majetku

Zvláštní soudní řízení by podle MF umožnilo, aby konfiskace majetku byla využita po zjištění, že určitý majetek pochází z nelegálních zdrojů. Konfiskace by se týkala majetku, u něhož soud shledá určitou pravděpodobnost nezákonnosti jeho původu.

V případě tzv. daňového mechanismu by byly zdaněny příjmy z majetku, který naplní zákonem stanovená kritéria. Problémem ale podle úřadu je, že v takovém řízení by nebyl zabaven nelegální majetek. „Zdanění ze své podstaty nemá sankční ani reparační charakter a nemůže sloužit k úplnému odčerpání nezákonného majetku, ale pouze ke zdanění příjmů, které nebyly prokázány jako zdaněné,“ stojí v materiálu MF.

Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku.


Čtěte také:

Stát chce zkoumat původ majetku boháčů. Ve hře je daň ze životního stylu

ANO chce prosadit zákon o prokázání původu majetku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web