Zákon na prokazování původu majetku bude v září, slibuje Babiš

Zákon, který by upravil prokazování majetku a jeho případného zabavení, chce mít ministerstvo financí (MF) do konce září. O tématu dnes jednala vláda, na jeho detailech se ovšem neshodla.

 Andrej Babiš
6.8.2014 19:09   |  

Ministerstvo v analýze zvažovalo řešení, jak prokazovat původ majetku, a původně se přiklánělo k využití zvláštních soudních řízení. Další možností jsou daňová řízení. Ta dnes ministr financí Andrej Babiš i premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci označili za prioritní řešení.

Ministerstvo financí podle Babiše do konce září předloží do připomínkového řízení návrh zákona k prokazování původu majetku a následně se k němu budou moci jednotlivá ministerstva vyjádřit. „Cílem je, aby tento institut fungoval od ledna 2016,“ uvedl Sobotka. ČSSD podle něj preferuje rozšíření pravomocí finanční správy.

„K prověřování původu majetku a jeho odčerpávání lze přistoupit v principu dvěma základními cestami - soudní nebo daňovou. Přitom není vyloučena i kombinace obou variant,“ uvádí materiál MF.

Konfiskace majetku

Zvláštní soudní řízení by podle MF umožnilo, aby konfiskace majetku byla využita po zjištění, že určitý majetek pochází z nelegálních zdrojů. Konfiskace by se týkala majetku, u něhož soud shledá určitou pravděpodobnost nezákonnosti jeho původu.

V případě tzv. daňového mechanismu by byly zdaněny příjmy z majetku, který naplní zákonem stanovená kritéria. Problémem ale podle úřadu je, že v takovém řízení by nebyl zabaven nelegální majetek. „Zdanění ze své podstaty nemá sankční ani reparační charakter a nemůže sloužit k úplnému odčerpání nezákonného majetku, ale pouze ke zdanění příjmů, které nebyly prokázány jako zdaněné,“ stojí v materiálu MF.

Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku.


Čtěte také:

Stát chce zkoumat původ majetku boháčů. Ve hře je daň ze životního stylu

ANO chce prosadit zákon o prokázání původu majetku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web