Zaorálek: Dohoda s Íránem by mohla vést k cestě na vládní úrovni | E15.cz

Zaorálek: Dohoda s Íránem by mohla vést k cestě na vládní úrovni

Zaorálek: Dohoda s Íránem by mohla vést k cestě na vládní úrovni
Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: čtk
15. července 2015 • 18:25
Podpis mezinárodní dohody s Íránem podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) otevírá nové možnosti ve vztazích k České republice a stává se podnětem pro zvažování cesty do Íránu na vládní úrovni. Stanovisko šéfa české diplomacie dnes ČTK tlumočila jeho mluvčí Michaela Lagronová. Mocnosti se v úterý dohodly s Teheránem na omezení jeho jaderného programu výměnou za odvolání sankcí proti Íránu.

„Tímto krokem se pro ČR otevírají nové možnosti ve vzájemných vztazích. V poslední době se uskutečnily konzultace na úrovni náměstků obou zemí, výměny parlamentních delegací, které doprovázeli podnikatelé. Podpis této dohody se stává podnětem pro zvažování cesty do Íránu na vládní úrovni,“ je přesvědčen Zaorálek.

Dohodu podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka uvítal i prezident Miloš Zeman. Do Íránu se po uzavření dohody brzy chystají mimo jiné francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius nebo německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

Více ropy, více peněz

„Pan ministr Jan Mládek se do Íránu v nejbližších dnech nechystá, ale samozřejmě pracovní cestu nevylučuje,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!