Zaorálek: Summit EU by měl určit jako prioritu zastavení toku migrantů

Nadcházející summit Evropské unie, který je plánován na konec tohoto týdne, by měl označit zastavení toku migrantů za zásadní a klíčovou prioritu unie při zvládání krize. Na jednání se svými kolegy, na kterém se v Bruselu summit připravoval, to dnes jménem visegrádské čtyřky (V4) navrhl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Své kolegy z ostatních členských zemí unie informoval o pondělním pražském setkání lídrů zemí Visegrádu a některých partnerských států ze západního Balkánu.

 Lubomír Zaorálek
16.2.2016 13:40   |  

Státy V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) chtějí do závěrů summitu EU prosadit i zmínku o takzvaných hotspotech, tedy místech identifikace a posuzování žádostí o útočiště vznikajících v Řecku a v Itálii. Podle přestav V4 by migranti měli v těchto místech zůstávat až do vyřízení azylové procedury.

„To znamená, aby nedocházelo k tomu, čeho jsme svědky nyní. Že ty hotspoty jsou jenom takovými průchozími místy, ale vlastně nejsou schopny vytvořit systém, aby bylo jasné, že tito lidé se o něco ucházejí a pokud se to s nimi nevyřeší, není možné, aby pokračovali dále,“ vysvětlil český ministr.

Ostatní ministři dnes podle Zaorálka přijali informace o pražském summitu V4 „celkem příznivě“. Ocenili prý, že státy se hlásí k celoevropskému řešení a že panuje shoda o rozhodujícím významu dění na řecko-tureckých hranicích, schopnosti Řecka situaci zvládnout a na podpoře společného plánu EU a Turecka.

Za „dobrou práci“ pondělní pražskou schůzku podle českého ministra označil také místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. „Chceme, aby se všichni maximálně podíleli na tom, co je hlavním cílem: zastavení toku migrantů,“ poznamenal Zaorálek.


Čtěte také:

Sobotka: Migrační krize potřebuje koordinovaný postup celé Evropy

Merkelová je před summity EU a V4 stále izolovanější

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web