Zdeněk Tůma startuje jednání o koalici

18.10.2010 7:27   |  

Kandidát TOP 09 na primátora Zdeněk Tůma, jehož strana zvítězila ve volbách do pražského zastupitelstva, zahájí už dnes dopoledne jednání o složení městské rady. Možným koaličním partnerem je jak ODS, tak sociální demokraté. První schůzka se uskuteční v Poslanecké sněmovně.

„Nejprve si řekneme, co kdo očekává od potencionálního koaličního partnera. Pak se uvidí,“ konstatoval Tůma.

Ve včerejší televizní diskuzi si Tůma se Svobodou zjevně rozuměli. Tůma řekl, že jeho strana zvítězila „s poměrně slušným náskokem“, a bude proto trvat na postu primátora. Svoboda reagoval slovy, že tato funkce pro něj není rozhodující. Tůmovi prý naprosto důvěřuje. „Je to člověk, se kterým bych šel krást koně,“ prohlásil s tím, že jde o nejvyšší výraz uznání používaný ve Spojených státech. Oba lídři se shodli, že koalici obou pravicových stran upřednostňují před dohodou s ČSSD. Jednání s komunisty Tůma i Svoboda vyloučili.

Otázkou je, nakolik bude ODS ochotna ustoupit Tůmovi, který ohlásil personální zemětřesení jak v radě, tak na úřednických postech magistrátu. Podle informací deníku E15 se budou občanští demokraté snažit vybojovat posty například pro současné náměstky primátora Rudolfa Blažka či Pavla Klegu. Tůma zdůraznil, že jednání chce vést o několika vrcholných úřednících, kteří by měli co nejdříve odejít. Ke konkrétním jménům se však odmítl vyjádřit. „Co se týče programu, nevidím s ODS zásadní konflikty,“ dodal Tůma. Dohodu očekává i u projektu Opencard.

Podle obou politiků by se mělo změnit složení správních a dozorčích rad firem spojených s městem. Podle Tůmy by se na jejich řízení neměli podílet zastupitelé, ale experti se znalostí v daném oboru.

Rozpory ohledně vyjednávání naopak panují v ČSSD. Její pražský lídr Jiří Dienstbier mladší včera zopakoval, že s ODS vládnout nechce. „Takovou variantu si neumím představit. To by se ODS musela tak zásadně změnit, že to v řádu dnů není možné,“ poznamenal Dienstbier. Šéf socialistů v hlavním městě Petr Hulínský však krátce poté oznámil, že jeho strana bude s občanskými demokraty jednat zítra.

Zatím formát „dva na dva“

O možném obsazení rady hlavního města se zatím bude jednat ve formátu „dva na dva“. „Případně tři na tři. Záleží na tom, jak se dohodneme,“ řekl lídr TOP 09 Zdeněk Tůma. První oficiální jednání se uskuteční na neutrální půdě Poslanecké sněmovny, vedle Tůmy se ho zúčastní šéf městské stranické organizace a poslanec František Laudát. ODS budou reprezentovat volební lídr Bohuslav Svoboda a předseda pražské ODS, rovněž poslanec, Boris Šťastný. ODS by měl doplnit ještě šéf zastupitelského klubu, který má být podle Šťastného zvolen začátkem týdne. Pražská ČSSD vstoupí do povolebního jednání s TOP 09 jako druhá, s ODS se její zástupci sejdou zítra. Předsedu městské organizace ČSSD Petra Hulinského budou doprovázet volební lídr Jiří Dienstbier mladší a místopředseda Karel Březina.

Tůma: Voliči chtějí nové tváře

Zdeněk Tůma (TOP 09) se zřejmě stane pražským primátorem. Už před volbami mluvil o tom, že pokud do tohoto křesla usedne, hodlá fungování města systematicky proměnit. Podle něho je třeba hlavně oddělit fungování magistrátu a rady města. Magistrát mají spravovat nezávislí experti, kteří předkládají odborné návrhy, rada města by pak byla svrchovaným politickým vedením.

* E15: Řekl jste, že chcete co největší personální změny. Bude tedy složení rady města hlavní podmínkou uzavření dohody?

Určitě. Výsledek voleb chápu jako jasný signál. Voliči dali najevo, že by rádi viděli nové tváře. Samozřejmě si vyslechnu, s čím přijdou občanští a sociální demokraté. Pokud jde o program, nejsou na komunální úrovni tak dramatické rozdíly, abychom se na nich zasekli.

* E15: Je přijatelné, aby se v radě znovu objevili lidé, kteří v ní zasedají nyní?

Ano, to by pro mne bylo velmi obtížně přijatelné. A nejde jen o radu, ale také úřad jako takový. Koalice musí být především funkční a dostatečně pevná, aby umožnila dělat změny, které chceme dělat. Opakuji, signál od voličů je zcela jasný, chtějí změnu ve vedení města, stylu politiky, a tedy i personální změny.

* E15: V politickém boji o Prahu strana TOP 09 s přehledem zvítězila. Přesto byste se nemusel stát primátorem. Počítáte i s touto variantou?

Mluvil jsem o tom už před volbami. Když jsem do politiky vstoupil, tak s vědomím, že pokud TOP 09 bude v opozici, musím si celé čtyři roky odpracovat. Navíc bychom byli velmi silná opozice a rozhodně bychom jenom nepřihlíželi, co se děje, jak to dělala sociální demokracie v minulém volebním období.

* E15: Odhadnete, jak dlouho můžou povolební vyjednávání trvat, a dal jste si nějaký limit?

Limit žádný nemám, protože se dá těžko předjímat, jak se budou jednání vyvíjet. Teprve během nich se ukáže, jaká jsou nejužší místa a jak by se případně dala překonat. Takže pokud jde o čas, jistě nepůjde o hodiny.

* E15: Začal jste už vyjednávat s ODS či ČSSD možnou povolební koalici?

Už jsme spolu hovořili. Vyjednávání zahájíme hned na začátku týdne.

* E15: Víte už, kdo bude vyjednávat za ČSSD?

Ano, vím to. Ale nechci o tom mluvit. To bych nechal na sociálních demokratech. V mém vyjednávacím týmu bude František Laudát, a pokud tyto týmy budou tříčlenné, tak také Tomáš Hudeček.

Autor: Pavel Otto, Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web