Zdravotníci dostanou méně, než chtěli. Platy se jim zvednou o pět procent | E15.cz

Zdravotníci dostanou méně, než chtěli. Platy se jim zvednou o pět procent

Zdravotníci dostanou méně, než chtěli. Platy se jim zvednou o pět procent
Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví dostanou od ledna přidáno pět procent. Odboráři na dnešním jednání s ministrem Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) neuspěli s požadavkem na vyšší růst výdělků. Podle Němečka to neumožňuje schválená výše plateb za státní pojištěnce, která byla nižší, než ministerstvo požadovalo. Odboráři namítají, že pouze pětiprocentní navýšení může ohrozit chod českých nemocnic.

Odbory požadovaly pro nemocniční personál desetiprocentní nárůst, ale dnešní jednání na postoji vládních představitelů nic nezměnilo. Vyšší než pětiprocentní růst by podle Němečka ohrozil stabilitu systému zdravotního pojištění. Vzhledem k tomu, že platba za státní pojištěnce se zvýšila pouze o 1,8 miliardy místo navrhovaných 4,2 miliardy korun, peníze chybějí.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková upozornila, že kvůli odmítnutí požadavku odborů hrozí, že se tuzemské nemocnice vylidní. Připomněla zvýšení platů zdravotních sester na Slovensku, které si od ledna polepší o 17 procent, tedy 200 až 300 eur měsíčně. Tím pádem podle ní slovenské sestry opustí české nemocnice a vrátí se do rodné země.

Na desetiprocentní růst tarifů od ledna příštího roku by bylo třeba zhruba sedmi miliard korun. Na platy v nemocnicích půjde zvýšení odvodů státu o 1,8 miliardy korun a také zhruba 1,3 až 1,5 miliardy, které by resort mohl získat v příštím roce navíc ze státního rozpočtu. To vše stačí jen na pětiprocentní navýšení tarifů, chybějí zhruba ještě čtyři miliardy.

První zvýšení v lednu

Pracovníkům ve zdravotnictví byly navýšeny platové tarify o pět procent také od letošního ledna. Skutečné platy a mzdy v nemocnicích se v prvním pololetí letošního roku podle údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, meziročně zvýšily průměrně o šest procent. Lékaři si ve srovnání s loňskem polepšili o devět procent.

Navýšení platů i mezd se dotklo lékařů, sester i dalšího zdravotnického personálu. Celkový průměr se zvýšil ze 28 734 korun v prvním pololetí 2014 na 30 557 za prvních šest měsíců letošního roku. U lékařů a zubních lékařů se zvedl z 57.772 na 63.028 korun.

Všeobecné sestry a porodní asistentky si polepšily o šest procent, z 26.527 na 28.073 korun. Lékařské odbory opakovaně připomínají, že v příjmech lékařů je zahrnuto velké množství přesčasových hodin.

Miluj svého státního lékaře a plať!

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!