Zdravotnictví vře, požadavky se různí a všem vyhovět nelze | E15.cz

Zdravotnictví vře, požadavky se různí a všem vyhovět nelze

Zdravotnictví vře, požadavky se různí a všem vyhovět nelze
ilustrační foto z operačního sálu
• 
ZDROJ: čtk

Adéla Čabanová

Po spuštění kampaně České lékařské komory za zvýšení přílivu peněz do zdravotnictví se rázem ozvaly i další skupiny zdravotníků. Vedení ČSSD nešetří vstřícnými slovy. Ujišťuje, že s požadavkem odborů a komory na zvýšení platů zdravotníků příští rok o deset procent souhlasí. Do 300miliardového veřejného zdravotního pojištění chce poslat ze státního rozpočtu o 10 miliard korun více. Jenže kromě zvýšení zdravotnického rozpočtu se požadavky jednotlivých skupin liší a vyhovět všem bude nemožné.

Třeba ambulantní specialisté jsou sice na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka naštvaní, že nesplnil slib a oni letos na svých účtech nevidí zvýšení ceny lékařské práce. S požadavky komory přesto nesouhlasí. „Kdyby byly splněny požadavky vedení lékařské komory, zkrachuje systém veřejného zdravotního pojištění. To by byl i náš konec,“ říká předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Naráží například na požadavek komory, aby si pacienti mohli vybírat lékaře bez ohledu na smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Pojišťovny by podle tohoto plánu musely uhradit péči ve všech zařízeních ve stejné výši.

Podobně je to s dalším návrhem komory, aby se zavedly platové tabulky ve všech nemocnicích. S tím se neztotožňuje ani Koalice soukromých lékařů, ani představitelé nemocnic. Jojko nesouhlasí ani s formou protestu, kterou lékařská komora zvolila. „Lékaři jsou naštvaní, že komora straší lidi.“ Očekává se, že alespoň středeční sněm Lékařského odborového klubu podpoří požadavky lékařské komory. Na podporu ČLK už dříve vystoupily také některé lékařské špičky a zdravotnické odbory.

Babišův problém

Ministr Němeček a celá ČSSD se snaží podsunout černého Petra ministru financí Andreji Babišovi. Ano, zdravotníkům může vyhovět, ale jen v těch hranicích, kolik získá na příští rok pro zdravotnictví peněz navíc.

„Vychází mu to docela dobře,“ soudí o této taktice exministr zdravotnictví a nyní poslanec TOP 09 Leoš Heger „Tento prostor jsem neměl, protože jsem kýval na to, že se budu snažit hledat efektivitu,“ vzpomíná na podobnou protestní akci lékařů, kterou zažil. A dodává, že by Němeček mohl hledat řešení více uvnitř zdravotnictví.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!