Zeman: EU loni doporučila, aby hlavy států na čínské oslavy nejely | E15.cz

Zeman: EU loni doporučila, aby hlavy států na čínské oslavy nejely

Zeman: EU loni doporučila, aby hlavy států na čínské oslavy nejely
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Evropská unie loni doporučila hlavám států, aby nejely do Pekingu na oslavy konce druhé světové války. Na Žofínském fóru to dnes uvedl prezident Miloš Zeman. Své rozhodnutí o účasti na oslavách zpětně hodnotí jako dobré. Díky tomu se podle něj ukázalo, že Česko nevyznává "nějaké militantní stanovisko".

Zeman dnes poznamenal, že loni navštívil Moskvu i Peking v době, kdy návštěvy těchto zemí nebyly „ze strany některých spřátelených zemí“ vítány. Přesto považoval za užitečné do obou zemí jet. Důvodem byla pieta, ale zároveň i snaha udržovat přátelské vztahy s těmito státy v době, „kdy se rozvíjela kampaň, která mu ne vždy přišla přiměřená“.

Zároveň řekl, že ze strany unie přišly signály, takzvaný „non-paper“, který obsahoval ujištění, že si EU váží čínských obětí za druhé světové války, ale že nedoporučuje hlavám evropských států, aby Peking při oslavách vítězství navštívily.

Prezident odmítl protiruské sankce

Zeman dnes opětovně zkritizoval protiruské sankce a doporučil co největší výměnu turistů, studentů, podnikatelů a politiků.

V další části svého žofínského projevu varoval před poklesem ekonomiky. Poukázal na „hluboký propad“ stavebnictví, který podle něj byl vždy indikátorem stavu ekonomiky. Zároveň podle prezidenta Česko zažívá i zpomalení růstu investic.

Zeman dále mluvil o svých zahraničních cestách. Prezident by měl podle jeho mínění navštěvovat hlavně země s prezidentskými režimy, protože v nich má jeho jednání větší dopad a efekt.

Hrozba 2,5 milionů uprchlíků

Během dotazů účastníků Žofínského fóra padla otázka třeba na migraci a na dohodu s Tureckem. Zeman zopakoval, že pokud Turecko nezruší antiteroristické zákony a pokud Evropská unie ze svého požadavku neuhne, nebude přijata bezvízová dohoda. Prezident by to přivítal, protože by jinak podle něj do Evropy přišly z Turecka 2,5 milionu uprchlíků, kteří jsou nyní na tureckém území, a zároveň desítky milionů Turků nebo Kurdů.

Vyjádřil se i k blížícímu se hlasování Velké Británie o setrvání v Evropské unii. Z hlediska racionálního kalkulu se podle Zemana Britové rozhodnou pro členství v EU, protože jinak by následně zvolilo Skotsko samostatnost a bez něj by už Británie nebyla „velká“.

Pořadatelé fórum nazvali „Česká republika není pro každého“. Podle manažera Žofínských fór Jiřího Vaníčka pojmenování zvolili na základě vánočního projevu, ve kterém Zeman tuto větu pronesl. Prezident během zahájení svého projevu řekl, že se názvu vystoupení částečně přizpůsobí. O migraci ale mluvil až především při odpovědích na dotazy z publika. Nad zvoleným jménem se někteří lidé především na sociálních sítích pozastavovali.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!