Zeman jednal s šéfy diplomacie a obrany o přípravě na summit NATO

Prezident Miloš Zeman v sobotu na zámku v Lánech jednal s ministry zahraničí a obrany Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a Martinem Stropnickým (ANO) o přípravě na zářijový summit NATO, kterého se všichni tři zúčastní. Vedle toho mluvili i o současnému stavu armády a dosavadní práci ministerstva obrany, řekl Stropnický.

 Miloš Zeman
23.8.2014 18:27   |  

„Jednání bylo z mého pohledu cenné, šlo do hloubky projednávaných otázek,“ uvedl ministr obrany. Ocenil také to, že mohl prezidenta seznámit se stavem armády, se svou dosavadní prací na ministerstvu a s přípravou zákonů.

V souvislosti s projednáním summitu Zaorálek i Stropnický uvedli, že účastníci dnešní schůzky v Lánech se na jeho přípravě shodli. Podle Stropnického hlavním smyslem bylo to, aby český hlas na vrcholná schůzka aliance zněl jednotně.

Téma summitu: Budoucnost NATO

Podle Stropnického mezi hlavními tématy summitu má být budoucnost Severoatlantické aliance a její financování, situace na Ukrajině a v Iráku. Zaorálek ČTK řekl, schůzka by také měla ukázat akceschopnost, jednotnost a připravenost aliance a to, že je stabilizujícím prvkem ve světě. Zástupci Česka podle něj chtějí partnery v alianci současně ujistit, že česká armáda je jejich spolehlivým členem. Rovněž prý chtějí vyjádřit podporu nezávislosti Ukrajiny.

Oba ministři uvedli, že Zeman bude chtít ve Walesu, kde se summit 4. a 5. září koná, vystoupit s otázkou boje proti mezinárodnímu terorismu. Ovčáček už dříve řekl, že se prezident domnívá, že summit by ji neměl opomenout, mezinárodní terorismus se podle něj stal o to aktuálnějším, oč důležitější jsou operace islámských fundamentalistů v Iráku. Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance by měla určit i budoucí směřování vojenského spojenectví po skončení rozsáhlé mise v Afghánistánu.


Čtěte také:

Komorowski chce posílit obranu východní hranice NATO

Rusko posílí vojenskou moc, vzkázal Západu Putin

Autor: čtk,

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web