Zeman o vztahu Česka a Slovenska: Žádné trhliny neexistují, stali jsme se členy evropské rodiny | E15.cz

Zeman o vztahu Česka a Slovenska: Žádné trhliny neexistují, stali jsme se členy evropské rodiny

ČTK

Česko a Slovensko mají po téměř čtvrtstoletí od rozdělení společného státu mimořádně skvělé a bratrské vztahy. U příležitosti dnešního 25. výročí uzavření dohody o rozdělení Československa to uvedl prezident Miloš Zeman v odpovědi. Rána ve vztazích podle hlavy státu nezůstala nezahojená, protože obě země vstoupily do Evropské unie a staly se členy širší evropské rodiny.

Rozdělení země zpečetili předsedové vítězných stran červnových československých parlamentních voleb Václav Klaus a Vladimír Mečiar ve středu 26. srpna 1992 těsně po půlnoci v brněnské vile Tugendhat. K rozdělení země došlo 1. ledna 1993.

Zeman sdělil, že roli Klause a Mečiara na rozpad federace by nechtěl přeceňovat. "Václav Klaus podnikl velmi vážný pokus o udržení funkční federace tím, že založil ODS i na Slovensku. A často, i na úkor své kampaně v českých zemích, tam jezdil a usiloval o to, aby ODS na Slovensku uspěla. Toto poctivě míněné úsilí ale nemělo na tehdejším Slovensku šanci na úspěch," řekl na adresu svého předchůdce na Pražském hradě.

Glosa Martina Čabana: Zemanova příležitost mlčet

Dělení republiky podle něj nevyplynulo jen z neslučitelných představ vítězů voleb v roce 1992 o budoucnosti společného státu. "Dělení republiky bylo fakticky zahájeno hned v roce 1990 zdánlivě malichernými spory o název republiky a státní znak," uvedl Zeman.

Dodal, že se v roce 1992 snažil situaci zachránit prosazováním návrhu na vytvoření Československé unie. "Mělo jít o volnou federaci dvou států fungující na základě principu každý za své, tedy s oddělenými rozpočty. Tento plán nakonec nebyl akceptován," konstatoval.

Ve vztazích obou zemí podle Zemana nejsou trhliny. "Kdyby oba státy, nebo aspoň jeden z nich, nevstoupily do Evropské unie, považoval bych tu ránu za nezahojenou. Ale takto jsme se stali členy širší evropské rodiny a máme mimořádně skvělé, bratrské vztahy," uvedl.

Komentář: Kam se poděla Čunkovi tradiční rodina

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!