Zemanovy výroky, které pobouřily Palestince, musí mírnit ministerstvo

Prezident Miloš Zeman v uplynulém týdnu uvedl, že by přesunul českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Tato myšlenka rozhořčila Organizaci pro osvobození Palestiny. Ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Česká republika plně podporuje mírový proces na Blízkém východě.

 Prezident Miloš Zeman
5.10.2013 18:58   |  

V pátek se na návrh prezidenta Miloše Zemana na přesun ambasády ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma snesla kritika ze strany Palestiny. Člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát prohlásil, že Zemanův návrh narušuje mírový proces mezi Izraelem a Palestinou. Ministr zahraničí Palestiny Rijád Málikí podle Českého Rozhlasu žádá, aby na Zemanovy výroky reagovala Liga arabských států a další organizace.

Podle Irikáta ničí Zemanovy výroky vynaložené úsilí o dosažení dohody na Blízkém východě. Vyzval proto Ligu arabských států a další organizace ke svolání mimořádných zasedání na úrovni ministrů. I palestinský ministr zahraničí požádal Ligu arabských států či Organizaci islámské konference, aby všechny arabské a islámské země na Zemanovy výroky reagovaly, uvedl dnes Český rozhlas - Radiožurnál s odkazem na informace svého izraelského zpravodaje. Ministerstvo zahraničních věcí ČR ale uvedlo, že podporuje úsilí mezinárodního společenství o mírové vyřešení izraelsko-palestinského sporu prostřednictvím přímých jednání.

„Jak v rámci Evropské unie, tak ve svých bilaterálních vztazích s oběma stranami ČR soustavně vyzývala k přímým mírovým jednáním,“ píše se v prohlášení ministerstva. Česko podle úřadu ve shodě s EU podporuje dvoustátní řešení jako jediné možné, kdy vedle sebe mohou žít Izrael a Palestina v míru a bezpečí. „Proto jsme velmi uvítali, když v létě došlo k obnovení mírových rozhovorů. Pevně věříme, že během nich dojde k nalezení shody na všech sporných otázkách, včetně bezpečnosti, vymezení hranic, palestinských uprchlíků či statusu Jeruzaléma,“ uvedlo ministerstvo.

Rusnok přesun ambasády neplánuje

Drtivá většina zemí má svá velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu, v Jeruzalémě má pouze několik států konzuláty (například USA či Itálie). Premiér v demisi Jiří Rusnok v rozhovoru pro Český rozhlas v pátek řekl, že vláda neplánuje hlasovat o prezidentově návrhu na přesun ambasády. Návrh ovšem podle něj může dočasně zhoršit vztahy ČR s arabskými státy.

V otevřeném dopise pro Zemana kritizovala prezidentův návrh také Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která vznikla v roce 2011 za účelem vyjádření nesouhlasu s návštěvou izraelského premiéra v ČR. „Vyzýváme Vás k nepodpoření takového požadavku jdoucímu proti vůli mezinárodního společenství, které podle návrhu OSN uznává mezinárodní statut Jeruzaléma,“ napsala prezidentovi iniciativa.

Zeman ale 30. záři na zahájení Dnů pro Izrael v Hradci Králové řekl, že kdyby Rusnokova vláda mohla fungovat delší dobu, přesunutí ambasády by podpořila. „Protože budou předčasné volby, tak si počkám, jaká bude vláda nová a pokusím se budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby o této myšlence uvažovali,“ prohlásil.


Také čtěte:

Palestinci kritizují Zemana. Narušuje prý mírový proces v Izraeli

Manažer má na zlatý padák nárok. Zemanův názor experti nesdílejí

Zeman chce těžbu v Paskově minimálně do roku 2016


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web