Zemanovy výroky využívá Rusko a Ukrajince udivují, tvrdí novináři | E15.cz

Zemanovy výroky využívá Rusko a Ukrajince udivují, tvrdí novináři

Zemanovy výroky využívá Rusko a Ukrajince udivují, tvrdí novináři
prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ukrajinci nechápou výroky českého prezidenta Miloše Zemana k Ukrajině a považují ho za prodlouženou ruku Ruska v Evropě, říkají ukrajinští novináři Vitalij Syzov a Maksym Ščerbyna. Problém s některými kontroverzními vyjádřeními Zemana je podle nich v tom, že Ukrajinci je mohou vnímat jako názor celé české společnosti a že je využívá ruská propaganda.

„Pro Ukrajince je pozice České republiky velmi důležitá, protože český národ absolvoval tu cestu, kterou my procházíme dnes, už v 90. letech a ve srovnání s Ukrajinou s mnohem menší obětí, úplně bez krve. Navíc Česká republika je geograficky i historicky blízká země Ukrajině,“ uvedl Syzov, který stejně jako jeho kolega pracuje pro média na neklidném východě země. V Česku jsou na stáži od organizace Člověk v tísni

Český prezident tamní boje ukrajinských vládních sil a proruských separatistů, kteří jsou podle Kyjeva a Západu podporováni Moskvou, považuje za občanskou válku. V minulosti zpochybnil přítomnost ruských vojáků na ukrajinském území i smysl protiruských sankcí kvůli angažmá Ruska v ukrajinské krizi a naposledy se vyslovil proti vstupu Ukrajiny do NATO.

Východoevropská země by podle něj měla být neutrální a mělo by dojít k její takzvané finlandizaci, tedy podřízení zahraniční politiky jinému státu se zachováním vlastní svrchovanosti. Kvůli některým těmto výrokům si už Kyjev předvolal i českého velvyslance na Ukrajině.

Údiv místo nenávisti

Podle Syzova Ukrajinci nechápou, odkud se tyto Zemanovy názory berou. „Necítíme vůči němu nenávist nebo něco podobného, ale spíš nechápeme ten postoj a vnímáme ho jako prodlouženou ruku Ruska v Evropě,“ uvedl novinář serverů Novosti Donbasa a Doněcká pravda. Podobné přirovnání nedávno použil i americký list The Washington Post, který českého prezidenta označil za faktického mluvčího Kremlu.

„Máme dojem, že Zeman je využíván ruskou propagandou, aby poukázala na to, že Evropa není sjednocená ve svém názoru na Ukrajinu. A nejen že není sjednocena, ale že uvnitř Evropy je v tomto dost silný rozpor,“ doplnil Syzov, který pracuje i pro internetovou televizní stanici Hromadske TV.

Podle Ščerbyny tkví v některých Zemanových prohlášeních problém také v tom, že na Ukrajině, kde má prezident více pravomocí než v Česku, je hlava státu obecně vnímána jako mluvčí státu. „Možná proto máme tendenci přidávat tomu, co řekl, větší váhu, než je tomu ve skutečnosti, nebo že je to odraz toho, co si myslí česká společnost. Může samozřejmě mít svoje vlastní názory, ale Ukrajina může tyto názory vnímat jako názor české společnosti,“ upozornil reportér stanice Hromadske TV ze Záporoží, který pracuje i pro analytický týdeník Pravda.

Spíše než pro Ukrajince je ale podle něj Zeman problémem pro Čechy, kteří by měli zhodnotit, do jaké míry odpovídají jeho vyjádření názoru české společnosti. On sám by mu ale za ně dal červenou kartu, uvedl Ščerbyna v narážce na nedávné protesty proti prezidentovi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!