Zrušení letos hrozí osmnácti politickým stranám a hnutím | E15.cz

Zrušení letos hrozí osmnácti politickým stranám a hnutím

Zrušení letos hrozí osmnácti politickým stranám a hnutím
sněmovna (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Ministerstvo vnitra navrhne zrušení 18 stran a politických hnutí. Vnitro přitom vychází z návrhu Poslanecké sněmovny, která jej předložila letos v květnu. Strany mají být zrušeny, protože několikrát po sobě nepodaly výroční zprávu o svém hospodaření, jak jim ukládá zákon. Většinou jde o menší lokální seskupení. Návrh vnitra nejprve projedná na některé ze svých schůzí vláda, následně o něm rozhodne Nejvyšší správní soud.

Zpráva ministerstva zmiňuje pět politických stran a 13 hnutí. Na seznamu je například strana ANTIBURSÍK - STOP EKOTERORU!, jejíž program spočíval v kritice ekologických spolků. Vznikla v roce 2013, ale nikdy se nedočkala žádného volebního zisku. Aktuálně nefungují ani její webové stránky. Mezi kandidáty na zrušení je také Strana důchodců Františka Burdy, která kandidovala v loňských komunálních volbách ve městě Humpolci nebo jihočeská Volba lidu v 21. století.

V seznamu figuruje také strana Občané České republiky, která podle informací na webových stránkách zůstává dosud aktivní. Na konci října se konal její republikový sněm. Návrh na zrušení se týká také hnutí Kozí alternativa, jejímž nejvýraznějším představitelem je bývalý člen strany Zelených, politický aktivista Stanislav Penc. Vnitro navrhuje také zrušení Hnutí občanů Prahy, Hnutí pro Těšín a hnutí Pardubice pro lidi, Strakonická Veřejnost, Královopolští patrioti nebo Plzeň pro sport.

Žádná z navržených stran není zastoupena v Poslanecké sněmovně nebo Senátu, ani nedosáhla výrazných volebních zisků. Dle zákona je možné přistoupit ke zrušení politických stran až v případech, kdy výroční zprávu o financích nepodají opakovaně. Úplnému zrušení zpravidla předchází pozastavení činnosti.

Finanční zprávu za rok 2014 nepředložilo vůbec 100 stran a hnutí z celkových 250 subjektů, jež ke konci loňského roku evidovalo ministerstvo vnitra. Neúplné zprávy dodalo zhruba 90 politických stran.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!